Dolar 19.20 üstündeki yükselişini sürdürüyor. Kur bugüne 19.26 TL'den başlarken, euro/TL yatay seyirde 20.97 TL'den başladı. Bugün açıklanacak bankacılık verileri, döviz hesap durumları ve TCMB rezervleri izlenecek.

Brent petrolün varil fiyatı yükselişe geçti! Brent petrolün varil fiyatı yükselişe geçti!

Hazine destekli KKM'de faiz üst sınırının kalması kararı doların 19 TL'yi aşmasından sonra geldi. Ocak ayında dövizden dönüşümlü TCMB destekli KKM hesaplarında faiz üst sınırı kalkmıştı. Şimdi de TL mevduatlar için faiz üst sınırı kalkmış oldu. Faiz oranını bankalar belirleyecek. Kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından bankalarda KKM faizleri yüzde 25'lere kadar çıktı. Mevduat faizleri de yüzde 30'ları aştı. Daha önceki faiz TCMB'nin politika faizi (Yüzde 8.5) + yüzde 3 idi. Yani yüzde 11.5... 

KKM kararı sonrası bugün açıklanacak olan döviz mevduat hesapları, KKM hesap durumları piyasanın takibinde olacak. Öte yandan TCMB bugün rezervlerini açıklayacak. TCMB'nin rezervleri geçtiğimiz hafta azalmıştı. TCMB'nin toplam rezervleri 24 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 193 milyon dolar azalarak 124 milyar 694 milyon dolara geriledi.

Dolar ABD ekonomisine ilişkin zayıf verilerle gerilemişti. Ancak yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi Fed'in politikalarına yön verecek mahiyette olacak.