Yeni Para Politikası Kurulu ile yapılacak ilk faiz toplantısının olduğu güne dolar/TL kuru 27,21 TL'den başlarken, Euro 29,676 TL'den başladı.

Merkez Bankası(TCMB), kritik faiz kararını saat 14:00'da açıklayacak. Hem Reuters hem de Anadolu Ajansı'nın anketine katılan ekonomistler TCMB'nin politika faizini yüzde 17,5'ten yüzde 20'ye yükseltmesini bekliyor. Bu toplantının diğer bir önemi ise geçtiğimiz ay yapılan atamalarla Para Politikası Kurulu'nun tamamen değişmesiydi. Yeni PPK Kurulu'nun hazırlayacağı PPK metni piyasanın dikkatinde olacak. 

Merkez Bankası rezervleri 125 milyar doları aştı Merkez Bankası rezervleri 125 milyar doları aştı

Öte yandan TCMB'nin pazar günü aldığı KKM kararının etkileri sürüyor. Kararın ardından bankaların eleştirilerini dinlemek için bir toplantı düzenleyen TCMB PPK üyeleri bankacılara "Bu karar gerekliydi. Müşterileri KKM'den TL Mevduat hesabına geçirmeye çalışın" mesajını verdi. 

Bir televizyon programına katılan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, KKM'nin hala en cazip ürün olduğunu söyledi ve ekledi "Müşterilerimize KKM'yi tavsiye etmeye devam edeceğiz. Bize verilen hedefler doğrultusunda onları ikna etmemiz mümkün değil"

Dün açıklanan tüketici güven endeksi sert bir şekilde düşerek 68 değerini aldı. Bu son 1 yılın en düşük seviyesini işaret ediyor. 

Küresel piyasalar ise beklenti üstü gelen bilanço etkileriyle yüksek iştahla artışını sürdürüyor. Artışa geçen risk iştahıyla birlikte doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi de dün akşam 103,885'ten 103,235'e kadar geriledi. 

Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşmalarda piyasaların takibinde olacak.

Kaynak: Haber Global