Fed Başkanı Powell'ın ABD Meclisinde Bankacılık komisyonunda yaptığı konuşmalar ve Fed'in Bej kitabında ABD ekonomisinin canlılığına yapılan vurgular dolara güç kazandırmaya devam ederken, euro TL karşısında 20 TL'nin de altına düştü!

Dolar bugüne 18.94 TL'den başlarken, Euro 19.98 TL'den başladı. 

Fed Başkanı Powell, iki günlük senato oturumunun ilk gününde yaptığı konuşmayla küresel piyasaların risk iştahını düşürdü. Küresel piyasaların spot ışıkları yeniden dolara yöneldi. Konuşmanın ardından doların 6 büyük para birimi karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 104.27 seviyesinden 105.793'e yükseldi. ABD tahvilleri yükselişe geçerken, ABD borsalarında satışlar görüldü. 

Fed Başkanı Powell "Açıklanan son ekonomik veiler beklenenden daha güçlü geldi. Bu da nihai faiz oranlarının muhtemelen daha önce öngörülenden yüksek olacağına işaret ediyor" dedi. Geçtiğimiz hafta açıklanan işsizlik başvuru rakamları 195 bin beklentinin aksine 191 bin gelmişti. Powell "Eğer verilerin toplamı daha hızlı bir sıkılaşmaya ihtiyaç duyulduğuna işaret ederse, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazırlıklı oluruz" dedi.

Toplantının ikinci gününde de konuşan Powell "Faiz artışının hızı konusunda karar vermedik." dedi. 

Fed, Bej Kitap raporunu dün yayınladı. Bej Kitap'ta ekonomik faaliyetlerinin 2023'ün ilk aylarında biraz arttığı vurgulandı. İş gücü piyasasının canlı olduğu vurgulansa da ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda çok fazla iyileşmesinin beklenmediği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin seçim ilanını 10 Mart tarihinde yapacaklarını açıklamıştı. 

Türkiye'de ise Hazine'nin nakit açığı Şubat'ta 171,5 milyar TL ile rekor seviyeye çıktı. Faiz dışı denge bu dönemde 140,1 milyar TL açık verdi. 

Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri

Bugün bankacılık verileri takip edilecek. Vatandaş ve şirketlerin dolar mevduatları ve KKM'deki son durum takip edilecek.

Dışarda ise küresel piyasaları dalgalandıracak mahiyette öneme sahip olan ABD işsizlik başvuruları rakamları açıklanacak. Beklenti üstü gelebilecek işsizlik başvuruları doları yeniden yukarı taşıyabilir.

Kaynak: Haber Global