ABD'de California'da kurulu Silikon Valley Bank'ın iflasıyla başlayan küresel panik doların diğer para birimleri karşısındakü gücünü düşürmüştü. Dolar endeksi yüzde 1 düşmüş, euro/dolar paritesi yüzde 0.96 artmıştı. 

EPDK Nisan ayı elektrik tarifelerini belirledi! EPDK Nisan ayı elektrik tarifelerini belirledi!

Bugüne başlarken ise dolarda yükseliş çabaları görülüyor. Dolar/TL paritesi 18.97 TL'de yatay seyrederken euro/TL paritesi de 20,3113 TL'den işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi 1.074'e kadar yükseldikten sonra 1.0704'e kadar geriledi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 103.157'e kadar hızlı düşüş yaşadıktan sonra bugün  103.44'e çıktı.

Doların güç kazanma çabası ABD Başkanı Biden ve Regülatörlerden gelen "ABD Bankacılık sistmine güvenin" açıklamaları ve attıkları adımlarından sonra geldi. Başkan Biden, FDIC'ın Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank'ın varlıklarının kontrollerini eline aldığını söyledi ve ekledi "Amerikalılara bankacılık sisteminin güvenli olduğu konusunda güven vermeliyiz"

Fed, dün açıkladığı karar ile "likitide penceresi" açtıklarını duyurdu. Fed, bu adım ile sorunlu bankaların mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için likitide enjekte edeceklerini ve değeri düşmüş tahvilleri nominal değerden satın alacaklarını açıkladı.

Silicon Vadisi Bankası'nın İngiltere ayağını HSBC 1 sent karşılığında satın aldı. HSBC bankaya 2 milyar sterlin enjekte edecek. 

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Silikon Vadisi Bankası'nda kontrolleri eline aldıktan sonra bankayı satmayı deneyeceklerini açıkladı. 

Tüm bu yaşananların ardından başta Goldman Sachs olmak üzere piyasanın bu ay Fed'in faiz artırımı yapmayacağına dair beklentileri küresel piyasaları yeşile çevirdi. Ancak bankacılık hisselerinde sert gerilemeler devam etti. 

Bugün piyasaların gözü ABD'nin enflasyon rakamlarında olacak. Her ne kadar piyasa artık artış yerine faiz indirimi beklese de bugün açıklanacak ve beklenti üstü gelebilecek enflasyon rakamları ABD piyasalarında yönü yine tersine çevirebilir. Dolara yeniden güç kazandırabilir. Enflasyon rakamı TSİ ile 15:30'da açıklanacak. 

Türkiye'de ise dün cari açık rakamları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın verilerine göre, Ocak ayında cari açık 9.85 milyar olarak gerçekleşti. Yıllıklandırılmış cari açık ise 51.7 milyar dolar oldu. Anketlerde 10 milyar dolarlık açık bekleniyordu. Altın hariç cari işlemler hesabı Ocak'ta 5,05 milyar dolar açık verdi. Enerji hariç cari işlemler hesabı ise Ocak'ta 2,19 milyar dolar açık verdi.

Bugün içerde açıklanacak veri bulunmuyor.

Kaynak: Haber Global