Altının gram fiyatı yükselişe geçti! Altının gram fiyatı yükselişe geçti!

Haftanın son gününe dolar 19.05 TL'den başlarken, Euro 20.64 TL'den başladı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), dün beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB, politika faizini yüzde 8.5'te sabit bıraktı. Beklentilerde faizin sabit bırakılacağı yönündeydi. 

Karar metninde Para Politikası Kurulu'nun yaşanan deprem felaketinin etkilerinin en düşük seviyelere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi için uygun finansal koşulların oluşmasını önceliklendireceği belirtildi. Kararda, depremin enflasyon üzerindeki etkisinin izlendiği vurgulandı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 17 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 6 milyar 874 milyon dolar artarak 126 milyar 887 milyon dolara yükseldi. Rezervlerdeki artışta Suudi Arabistan'ın TCMB'ye yatırdığı 5 milyar dolarlık mevduat etkili oldu. 

Kur korumalı mevduat (KKM) tarafında ise birikim artmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) verilerine göre, KKM'ye 36,4 milyar TL giriş yaşanırken toplam mevduat da 1,64 trilyon TL ile yeni rekor seviyeye çıktı.

KKM, TCMB'nin politika faizi + yüzde 3'deki yüzde 3'lük sınırı kaldırmasının ardından yeniden cazip hale gelmeye başladı ve KKM'ye olan talep arttı.

Küresel piyasalarda ise Janet Yellen fırtınası esiyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'deki tüm bankaların tüm mevduatlarını senato onayı olmadan korunamayacağını açıklamıştı. Bu açıklama ile küresel piyasalarda endişeler yeniden hakim oldu. Ancak Yellen geri adım attı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan kriz sonrası mevduatların güvenliği için gerekirse daha fazlasını yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Kaynak: Haber Global