Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sümer Park’ta gazetecilerle bir araya geldi. 
 
Programda konuşan Serra Bucak, envanter sayımları ve taşınmazlara dair incelemelerinin devam ettiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 26 At 12.27.36 (1)

Emekli astsubaylardan 'tazminat ve özlük hakları' talebi! Emekli astsubaylardan 'tazminat ve özlük hakları' talebi!

Hukuki süreçlere dair çalışmalarının da sürdüğünü belirten Bucak, sözlerine şöyle devam etti: “8 yıllık kayyum sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu hali değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak herkese sonuna kadar açıktır.”
 
Kayyumdan geriye kalan borçlara dair de konuşan Bucak, “Bugün itibariyle tespit ettiğimiz iç denetim tablosu var. Genel borç 2 milyar 438 milyon TL” dedi. 

Belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) borcunun 907 milyon olduğunu aktaran Bucak, "31 Mart- 8 Nisan arası 411 milyon harcandı. 31 Mart seçimlerinden sonra haksız hukuksuz bir şekilde bir yere sığmayan 411 milyon ödeme yapılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin. Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı'nın 25 Mart itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin. Bu bütçenin yüzde 61.32’si. Biz henüz iki haftadır mazbata almışken basın yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın yüksek çoğunluğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz.”

Whatsapp Image 2024 04 26 At 12.27.36
 
Bucak, ihalesi yapılmış borç mizan ve bilanço rakamlarını ise 3 milyar 640 milyon lira olarak tespit ettiklerini ifade etti. 
 
Söz konusu borç durumuna dair belediyeye bağlı farklı birimlerde incelemelerin sürdüğü aktarıldı. 

Müfettişler göreve başladı!

Gündemdeki kayyum tartışmalarına dair soru almayan Eş Başkanlar Serra Bucak ve Doğan Hatun, İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan müfettişlerin göreve başladığını söyledi.

Editör: Murat Karataş