ÖZEL HABER

HABER MERKEZİ/Diyarbakır’da terör örgütü PKK’ya kaynak ayırdıkları gerekçesiyle, görevlerinden alınan ve yerlerine kayyum atanan belediyeler, bu kez milyonlarca liralık ihalelerin, belirli firmalara paslandığı iddialarıyla gündeme gelmeye başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından pazarlık usulü ve sadece belirli bir iki firmaya paslanan ihalelerin miktarları, adeta dudak uçuklatıyor.

Pazarlık usulü ile yapıldı

Her Pazar yangın korkusuyla uyanıyorlar! Her Pazar yangın korkusuyla uyanıyorlar!

Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım işlerine, 1 milyon 128 bin lira kaynak ayırdığı ortaya çıktı. İhalenin, rekabet ortamı oluşmadan, pazarlık usulü ile Diyarbakır adresli bir firmaya verildiği ve sözleşme imzalandığı öğrenildi.

WhatsApp Image 2023-05-30 at 12.51.34

‘Tanıtım Filmleri’ işine bir firma

Büyükşehir Belediyesinin, ‘Tanıtım Filmleri’ hizmet alımı işi de, yaklaşık bir buçuk milyon lira bedelle, pazarlık usulü ihaleye çıkarıldı. Basın Yayın ve Halka İlişkiler Daire Başkanlığı’nda yapılan bu ihale de, rekabet ortamı oluşmadan sadece bir firmanın katılımıyla gerçekleşti ve katılan tek firmaya verildi.

‘Gıda, kumanya ve yemek ihaleleri de şaibeli’ iddiası!

Bunların dışında, gıda, kumanya ve yemek gibi ihalelerin de, şaibelerle dolu aynı yöntemlerle verildiği ileri sürülüyor. Yapılan bu ihalelerin mercek altına alınması ve detaylıca incelenmesi isteniliyor. 

Kentteki iş insanları tepkili

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, rekabet ortamı oluşturulmadan milyonlarca liralık ihalelerin pazarlık usulü ile belirli firmalara peşkeş çektirilmesi, kentteki iş insanlarının tepkisine neden oldu.

İş insanları, ‘’Rekabet ortamı oluşmadan, devlet ve kamu zarara uğratılıyor. Haksız rekabet ortamı oluşuyor. Yazıktır günahtır. Bu adaletsiz ve haksız kazanç uygulanmasına son verilmelidir’ diyerek yetkililere seslendiler.