Dışişleri Bakanlığı, Taliban'ın kadınlar ve kızların üniversiteye girişini yasaklayan kararına şu ifadelerle tepki gösterdi:

"Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve mahrum bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır. Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bahsekonu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların biran evvel atılması beklentimizi ifade ediyoruz. "

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Taliban'ın Afganistan'da kadınların üniversite eğitimini yasaklamasına tepki göstererek, "İslam'ın ruhuna aykırı bir karar" demişti. 

Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetimi ele geçiren ve kadınlar üzerindeki baskılarını giderek artıran Taliban, martta kız çocuklarının ortaokul eğitimine erişimini yasaklamıştı. Taliban yönetimi, bu hafta da kadınların üniversiteye giremeyeceğini duyurdu. 

Deprem Diyarbakır'ı bir kez daha vurdu Deprem Diyarbakır'ı bir kez daha vurdu

Taliban'ın son kararına ABD ve Birleşmiş Milletler de tepki gösterdi.