Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Abdülkadir Katra'nın yazıp yönettiği ve oynadığı “Diriliş - Bir Sezai Karakoçtiyatro oyununu izleyici ile buluşturdu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Sezai Karakoç’a atfedilen 2023 Kültür ve Sanat Sezonu etkinlik takviminde tiyatrodan sinemaya konser ve sergilerden anma günleri ve dengbej divanlarına kadar birçok etkinliği Diyarbakırlı sanatseverlerin beğenisine sunmaya devam ediyor. 

7J9A0110_3000x1870

Etkinlik takvimi kapsamında Çanakkale Katra Sanat Tiyatrosu da hazırladığı “Diriliş - Bir Sezai Karakoç” tiyatrosu ilk gösterimini gerçekleştirildi.

Seza Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen oyunda, Sezai Karakoç’un hayatından kesitlere yer verildi. Karakoç’un hayat felsefesi, ölüm ve kardeşlik üzerine sorgulamaların yapıldığı oyun izleyicilerden tam not aldı.

7J9A0135_3000x1918

“Sezai Karakoç'un memleketinde prömiyer”

Oyunun yazar ve yönetmeni Abdülkadir Katra sahneledikleri oyun ile Karakoç’u anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

İshak Paşa Sarayı ziyaretçi rekoru kırdı! İshak Paşa Sarayı ziyaretçi rekoru kırdı!

Oyunda Karakoç’un edebi kişiliğini de yansıtmaya gayret ettiklerini belirten Katra, şöyle konuştu: “Oyunumuzda büyük ustanın 3 tane çok kıymetli şiirine yer verdik. Oyunun birçok kez ön sahne elemesini yaptık. Diyarbakır'da Sezai Karakoç’un memleketi ve kendi ismini taşıdığı Sezai Karakoç Kültür Merkezinde büyük galaya yakışırdı ve o yüzden prömiyerini burada gerçekleştirdik.”

Seyircinin oyuna olan ilgisinden çok memnun olduklarını aktaran Katra, Büyükşehir Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür etti. 

7J9A0036_3000x1848

“İzlediğimiz birçok oyundan daha farklıydı”

İzleyicilerden Esra Ecer, sahnelenen oyunu çok beğendiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Oyun, anlatım ve dekor olarak çok güzeldi. İzlediğimiz birçok oyundan daha farklıydı. Oyuncunun hitabet gücü çok kuvvetliydi. Oyunda birçok konuya kısa da olsa değinilmiş, vermiş olduğu mesajlar çok güzeldi.”