ÖZEL HABER

Aybuke ULUSAN/Depremin etkilediği ve OHAL kararı verilen illerden biri olan Diyarbakır’da, DEPSAŞ Enerji Şirketi elektrik faturalarında vatandaşa bir deprem daha yaşattı.

3-14

Depremin yerle bir ettiği kentlerden biri olan Diyarbakır’da, depremzedelere kesilen elektrik faturaları isyan ettirdi.

Yeni Journal’ı arayan yüzlerce vatandaş, son 3 ayın elektrik faturaları karşılaştırıldığında, orantısız farkın insafsızlık boyutunda olduğunu vurguladı.

Volkan Eser’e konuyu ele alın çağrısı!

6 bin kişiye hizmet! 6 bin kişiye hizmet!

Yeni Journal Genel Yayın Yönetmeni Volkan Eser’e ulaşan yüzlerce depremzede, “Volkan bey. Elektrik faturaları çok yüksek geldi. Bu afet döneminde, böyle yüksek faturalar kabul edilir gibi değil. Bu duruma bir el atılmalı. Doğalgaz daha gelmedi ama, o da öyle gelirse millet isyan eder” çağrısında bulundu.

Mesajı sosyal medya hesabından paylaşan Volkan Eser, “Depremzede bir arkadaş yazdı. Bize de ilgi ve yetkili makamlara iletmek düşer” diyerek, ilgili kurumları duyarlılığa çağırdı.

2-19

El insaf!

Sosyal medyada, ‘Matematiğin Güler Yüzü’ olarak tanınan Mustafa Güler, twitter hesabından son 3 aya ait elektrik faturalarını paylaşarak, tepkisini şöyle dile getirdi: “Elektrik faturası son 3 ayı atıyorum. 2022 Aralık 742 TL. 2023 Ocak 641 TL. 2023 Şubat 1155 TL. Yuh. Depremden dolayı 10 gün evde değildik. El insaf… Şaka mısın #dicleelektrik bu ne. Yaz değil ki klima çalıştıralım. Ev doğal gazlı ve faturam her ay düşüyordu. Birde depremden dolayı evde değildik.”

1-22

İnsafsızlar!

Diyarbakır’da 28 günün 15 gününü dışarıda geçirdiğini söyleyen Hekim Aydın isimli emekli vatandaş ise, “Bu nedir yahu? Deprem felaketinden dolayı evde oturmadığımız halde, 10 günümüz stadyumda geçti. 5 günümüz de dışarıda geçti. DEPSAŞ Enerji Şirketi, 1.864.50 TL elektrik faturası kesmiş. İnsafsızlar. Kınıyorum” diyerek, kendisine kesilen elektrik faturasını paylaştı.

el

Tepki büyüyor

Özellikle depremden etkilenen illerdeki fahiş elektrik faturaları, tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Binlerce vatandaş, sosyal medya hesaplarından faturalarını paylaşarak, sesini duyurmaya çalışıyor.

b268eb2b-bc95-4af5-87d3-933a36a7d0d7

Vatandaşlar, EPDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve diğer yetkilileri, DEPSAŞ Enerji’nin depremzede vatandaşa yaptığı bu vicdansızlığı durdurmaya davet etti.