Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Meselemiz sadece Sayın İmamoğlu’nun hak ettiği makamı korumak değil, İstanbul seçmeninin iradesini korumak, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik değerlerini korumaktır. Dün yargı bir kez daha siyasallaştı.

Bu meydan tarihi sahnelere şahit oldu. 1998’de Sayın Erdoğan’a benzer ceza verilmişti. Yüreğimde bir şeyler düğümlendi. 1998’de Büyükşehir Belediye Binasında hangi değeri savunduysam, 15 Temmuz’da hangi değerleri savunduysam, aynı değerler için buradayım. Sahip olduğunuz mutlak güç sizi aldatmasın.

2023 seçimlerine ipotek koyarız diyorsanız, demokrasi aşığı 85 milyon adına söylüyorum, korkmuyoruz, korkmayacağız. Sandık üzerinden siyaseti dizayn etmeye çalışmayın. Bu konuda hiç söz söylememiş Erdoğan’a sesleniyorum; bağımsız mahkeme karar verdi demeyin, inanmayız.

Türk yargısının şerefli mensuplarına sesleniyorum, siyasi kararlara uymayın. Dün Türk yargısı için kara bir gündü. Ümit ederim ki baskılar sebebiyle seçime girerken hiçbir yargı mensubu baskı altına alınmaz. Ama baskı altına alınırlarsa, onların arkasında 6 lider olarak dimdik duracağız.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama! Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama!

Özellikle AK Parti seçmenine sesleniyorum, vesayete karşı her zaman ‘milli irade’ dediniz. Neredeyse haftada bir ‘masa dağılacak’ sözleri çıkıyor. Çok beklerler. Bu masa kurtlar sofrası değil, Halil İbrahim sofrasıdır, dağılmayacak.”