ABD'de düzenlenen ara seçimlerde Kongrenin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato’da çoğunluğun hangi partide olacağı henüz netleşmedi.

Başkanlık seçimlerinin olmadığı yıllarda yapılan ara seçimlerde, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde dengelerin değişmesi, Beyaz Saray ve Kongre arasındaki dengeleri de belirliyor. Eğer Temsilciler Meclisi ve Senato’dan oluşan Kongre’de güç dengesi Cumhuriyetçilerin lehine değişirse, Başkan Joe Biden ‘topal ördek’ olacak.

Ülkede dün düzenlenen seçimlerde halk, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile 100 sandalyeli Senato’daki 35 koltuk için sandık başına gitti. Senato’daki 6 yıllık süresini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat, seçimlere girmedi.

Associated Press'in açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler 17 sandalye kazanırken Demokratlar 11 sandalyenin sahibi oldu. Hiçbir parti elindeki sandalyeyi karşı tarafa kaptırmadı.

Açıklanan sonuçlara göre, Cumhuriyetçilerin elinde 46, Demokratların elinde 47 sandalye bulunurken 7 eyalette sonuçlar henüz netleşmedi.

Seçimlerde Senato’da çoğunluğun kimde olacağında, özellikle Pensilvanya ve Georgia'daki sonuçlar belirleyici rol oynayacak.

51 SENATÖRE ULAŞAN KONGRE’DE HAKİM OLACAK

Mevcut düzende Senato’da 50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat senatör bulunuyor. 51 senatör sayısına ulaşan taraf, Kongre’nin bu kanadında çoğunluğun da sahibi olacak.

Denge yine 50'ye 50'de kalırsa Demokrat Başkan Yardımcısı Kamala Harris, aynı zamanda Senato Başkanı olduğu için eşitliği bozacak ve Senato’nun kontrolü Demokratlar’da kalacak.

Zelenskiy: Rusya asla bizi kırmanın bir yolunu bulamadı Zelenskiy: Rusya asla bizi kırmanın bir yolunu bulamadı

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE ÇOĞUNLUK İÇİN 218 SANDALYE GEREKİYOR

Temsilciler Meclisi yarışında, Cumhuriyetçiler 176 sandalye kazanırken Demokratlar ise 139 sandalyenin sahibi oldu.

Demokratların Temsilciler Meclisi’nde 220 sandalyesi bulunuyor, Cumhuriyetçiler 212 sandalyeye sahip, 3 sandalye ise boş.

Temsilciler Meclisi’nde 218 sandalyesi bulunan parti meclis çoğunluğunu elde ediyor ve tüm komitelerin başkanlarını, çoğunluğu elinde bulunduran parti atıyor.

Demokratların çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele almak için Cumhuriyetçilerin 9 sandalyeye ihtiyacı var.

MEHMET ÖZ, DEMOKRAT RAKİBİNE KAYBETTİ

Fox News ve NBC kanallarına göre Demokratların adayı John Fetterman Pennsylvania'da Mehmet Öz'e karşı yarışı kazanıyor.

Bunun kesinleşmesi halinde Demokratlar Senato'nun kontrolü için kilit bir koltuk kazanacak.

ARA SEÇİMLER NEDEN ÖNEMLİ?

ABD'de halk 2 yılda bir görev süresi 2 yıl olan Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamını, görev süresi 6 yıl olan senatörlerin ise 3'te 1'ini seçmek için sandık başına gidiyor.

Başkanlık seçimlerinin olmadığı yıllarda yapılan ara seçimlerde, Senato ve Temsilciler Meclisinde dengelerin değişmesi, Beyaz Saray ve Kongre arasındaki dengeleri de belirliyor.

Bu yılki seçimler özellikle enflasyon nedeniyle anketlerde kan kaybeden Demokrat Başkan Joe Biden'ın siyasi hayatı için de önem taşıyor.

Kongrenin her iki kanadı da Cumhuriyetçilere geçerse Biden'ın yasama konusundaki hedefleri sekteye uğramış olacak. Bu da Biden'ı görevinin son 2 yılında zorlu bir süreç beklediği anlamına geliyor.