Gönül AKTEPE/CHP’nin yeni MYK üyeleri ile ilk toplantısının ardından, açıklama yapıldı. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yeni MYK üyeleri hakkında konuştu.

Öztrak, yeni üyelerin kendi alanında uzman ve önemli başarılara imza atmış kişilerden oluştuğunu vurgulayarak, yeni üyelerin yaş ortalamasının 49 olduğuna dikkat çekti.

CHP’de kongre süreci başlıyor

Parti Sözcüsü Öztrak’ın açıklamasına göre, CHP’de olağan kongre süreçleri başlıyor. MYK toplantısının gündeminde ise, kongre sürecinin yanı sıra, yaşanan seçim süreci de değerlendirildi. MYK toplantısına katılma hakkına sahip, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ile dört grup yöneticinin de aralarında bulunduğu MYK toplantısında, ülke gündemine dair değerlendirmeler ve yaklaşan yerel seçimler görüşüldü.

Kongre sürecinin başlamasına ilişkin Öztrak; “Parti Meclisi toplantımızda yapılan değerlendirmeler ışığında, kongreler sürecinin bugün başlatılmasına ve mevzuattaki asgari süreler dikkate alınarak, hızla tamamlanmasına karar verdik” İfadelerini kullandı.

Öztrak seçim sonuçlarını değerlendirdi

Öztrak, seçim sonuçlarına ilişkin, “Bu seçim sürecinde hükümet, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yalan, dolan ve ahlaksızlık furyasına başvurdu” diyerek, iktidarın zaferini eleştirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında yenilgiye uğramasını ise, “Böyle bir kampanya sürecinde, başta Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, Millet İttifakı ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak çok çalıştık. Her iki seçmenden biri, oyunu Kemal Kılıçdaroğlu’na verdi, 25 milyon 504 bin 724 yurttaşımızın oyunu aldık. Ancak istediğimiz sonuca ulaşamadık. Ama yılgınlığa, umutsuzluğa kapılmadan, bize oy veren 25,5 milyon yurttaşımız başta olmak üzere, tüm yurttaşlarımızın hakkına, hukukuna sahip çıkacağız” şeklinde yorumladı.

İç tüzükte bazı maddeler değişecek

Yeni MYK ile ilk toplantının ayrıntılarını aktaran Öztrak, iç tüzükte bazı maddelerin değişmesine yönelik bir komisyon kurulmasına karar verdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’de Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’de

CHP’nin umudu yerel seçimler

Genel seçimlerde istediği ve beklediği başarıyı elde demeyen CHP’de, genel başkanın değişimi için sesler yükselirken, CHP lideri değişim tercihini MYK üyelerini değiştirmekten yana kullandı. Yerel seçimler için çalışmaların hızlandırılması kararı alınan MYK toplantısında, Parti Sözcüsü Öztrak, yerel seçim çalışmalarına ilişkin; “Örgütlerimizin yenilenerek, tazelenerek, birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak, kırmadan, dökmeden, güçlenerek, partimize yerel yönetim seçimlerinde büyük bir başarı yaşatması için, gereken her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.