CHP Genel Merkezi’nin 22 Kasım’da il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgede, milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa dilekçelerini, 5 - 26 Aralık arasında parti genel sekreterliğine iletmeleri istenmişti. Çakır ile Zeybekoğlu, bugün düzenledikleri basın toplantısında istifa ettiklerini duyurdu. 

Çakır, parti binasında düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: 

Cüneyt Özdemir: Yalvarıyorum Twitter'ı açın! Cüneyt Özdemir: Yalvarıyorum Twitter'ı açın!

''2011'de Safranbolu İlçe Başkanı olarak başladığım aktif siyasi mücadelemde, 2011-2014 Safranbolu İlçe Başkanlığı, 2015 İl Sekreterliği ve 2017-2022 arasında Karabük İl Başkanlığı görevimi 5 yıl boyunca sürdürmüş bulunmaktayım. Partimizin iktidara gelmesi konusunda 2011'den bu yana tüm ilçe başkanlarımızla, yönetim kurullarımızla, kadın ve gençlik kollarımızla, tüm üyelerimizle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bu dönemde 2018'de uzun yıllar sonra bir milletvekili ve 2019'da yine yıllar sonra Safranbolu Belediye Başkanlığı'nı siz değerli yol arkadaşlarımızla kazanma başarısını gösterdik. Buradan bir kez daha emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sizlerle beraber olmaktan gurur duyduğum ve onurla taşıdığım İl Başkanlığı görevimden 2023 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak için ayrılmış bulunmaktayım. Görevim süresi boyunca desteklerini esirgemeyen tüm üyelerimize ve Karabüklü hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz iktidar olmak Karabük ve Karabük halkına hizmete devam etmektir.''

Zeybekoğlu da, parti binasında düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

“5 yıldır yürütmekte olduğum Muğla İl Başkanlığı görevinden partim Cumhuriyet Halk Partisi’nin Muğla Milletvekili aday adayı olmak için istifa ediyorum. Bugüne kadar birlikte mücadele ettiğim herkesten çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi’nin içinde doğmuş bir parti üyesi olarak, yeni bir görevi sırtlanmaya hazır olduğumu ilan ediyorum. Cumhuriyetin 2. yüzyılında, partimizin iktidar atağı yaptığı koşullarda milletvekilliğini, İl Başkanlığı’nda edindiğim tecrübeyi, ülke siyaseti alanına taşıyarak partime ve halkıma hizmet etmek olarak görüyorum. Ülkemizi, tek adam rejiminden çıkaracağımız adaletli ve özgür bir ülke mücadelesinde taş üstüne taş koymak için yola çıkıyorum. Örgütümüzü, halkımızı yanımda görmek bana gurur verecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, cumhuriyeti demokrasiyle harmanlama mücadelesini büyütmek için, örgütümün izniyle ve halkımızın desteğiyle, milletvekilliğine aday adayım.”