Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Roma'da düzenlenen 8. Akdeniz Diyaloğu Forumu'nun Özel Diyalog oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Suriye arasında istihbarat düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, İtalya'nın başkenti Roma'da düzelenen MED Diyalog Oturumu'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna savaşında olası ateşkes veya müzakere masasına dönme konusunda bahara kadar daha net bir resim elde edileceğini belirtirken Suriye ile görüşme, Mısır ve İsrail ile normalleşme konularına da değindi. 

Husumetliler arasında bıçak ve keserli kavga Husumetliler arasında bıçak ve keserli kavga

"İlkbahardan önce müzakere masası konusunda daha net bir tabloya sahip olacağımızı düşünüyorum. Pes etmeyeceğiz, çabalarımızı sürdüreceğiz" diyen Çavuşoğlu, Roma'daki MED Diyalog Oturumu'nda ayrıca Türkiye'nin Mısır ve İsrail'le normalleşme sürecine ilişkin açıklamarda da bulundu.

Dışişleri Bakanı, Mısır'ın Akdeniz bölgesi, İslam dünyası, Afrika ve hepimiz için önemli bir ülke olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, İsrail ile normalleşmeye ilişkin Kudüs'ün, Ankara'nın Filistin meselesindeki tutumunun değişmeyeceğini bildiğini vurguladı.

Diğer taraftan Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyini terörden temizleme konusunda ABD ve Rusya'nın verilen sözleri tutmadığını bildirdi. (İHA/AA)