Ramazan Bayramı’nın sona ermesi ve yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte düğün sezonu da hareketlendi. Yaklaşık 30 yıldır gelinlik piyasasının içinde olan tasarımcı Gül Yıldırım, 2022 Gelinlik modasını ve trendlerini Yeni Journal’a anlattı.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Kovid-19 salgını sebebiyle gelinlik sektörünün büyük yara aldığını anımsatan tasarımcı Gül Yıldırım, “Dünya geneline hakim olan korona virüs salgınından dolayı gelinlikçi esnafı zor günler yaşadı. Neredeyse 2 sene iş yapamadık. Bu sene daha umutluyuz” dedi.

İş potansiyelinin artmasının sevindirici bir durum olduğunu kaydeden Yıldırım, düğün sezonunun yavaştan açılmasıyla beraber gelinlik sektörünün de canlandığını ifade etti.

Başkent’te 7’den 70’e ekmek sırası! Başkent’te 7’den 70’e ekmek sırası!

Yıldırım, “Sektörde uzun yıllardır çalışmaktayım ve kemikleşmiş müşterilerim sayesinde özellikle pandemi döneminde ayakta kalmayı başardım. Mesleğini severek yapmak, başarının kilidini oluşturuyor. Her işte böyle aslında. Dünya evine girmeye hazırlanan gelin adaylarının düğünlerinde giymek üzere hayallerindeki gelinliği özenle hazırlamak, benim için büyük bir mutluluk kaynağı” dedi.

“Bu yıl gelinlik fiyatları ikiye katladı”

Gelinliklerin ortalama 7 bin Türk Lirası’ndan başladığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük Çarşı’da rekabet var. Bu çarşı gelinlik çarşısı. Bu yüzden fiyatlar çok yüksek değil. Bu sene 7 bin 500 liradan gelinlik fiyatları başlıyor. Geçen sene, 3 bin 500 liraya gelinlik vardı. Girdi maliyetleri arttı. 9- 22 bin lira arasında gelinlik var. Ama sektörde hazır gelinlik satan esnaf 25 bin Türk Lirasına’da gelinlik satabiliyor. Sektör de fiyatlar değişken ama şu an piyasada 3 bin liraya gelinlik bulmak neredeyse imkânsız. Ulus’ta gelinlik satan esnaf, gelinliği zaten 10-12 bin liraya alıyor. Esnaf, aldığı fiyatın üzerine kar marjını eklemek zorunda. Dolayısıyla, gelinlik fiyatları da yükselişe geçti. Bunun yanı sıra kumaş çok pahalı. Dantel, taş gibi gelinlikte kullanılacak aksesuarlar da oldukça maliyetli. 250-300 liraya aldığımız dantelin metresi şu an bin 500 liraya kadar yükseldi. Bu durum da ister istemez gelinlik fiyatlarına yansıdı. “

Kişiye özel tasarım yapan Yıldırım, gelinlik dikimlerinde, kendi atölyeleri olduğu için kişiye özel gelinlikler ürettiklerine vurgu yaptı. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimin isteklerine bağlı kalırım. Özel, birebir, kişinin vücut yapısına uygun dikim yapıyoruz. Dikim yaparken gelinin istekleri doğrultusunda ilerliyoruz ve gelinlerin hayallerini gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden salgın sürecinde, oldukça olumlu geri dönüşler aldım”

"Gelinlik, kişiye göre farklılık gösteriyor"

Şu an daha çok Helen tarzı gelinliklerin trend olduğunu belirten Yıldırım “Gelinlik sektöründe tercihler her zaman farklı oluyor. Bunun nedeni ise kişinin zevki. Bir gelin adayı daha gösterişli bir gelinlik tercih ederken, başka bir gelin adayı daha sade bir gelinlik istiyor. O yüzden, gelinlik seçimi tamamen kişinin kişisel zevki, diyebilirim” şeklinde konuştu.

Son olarak gelinlik seçerken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gelin adayları, vücut tipine uygun gelinlik modelleri seçmeliler. Kişinin beden ölçüleri ve kilosuna göre, farklı kesim modellerimiz var. Aday, ince ve zayıf bir yapıya sahipse balık modellerimiz mevcut. Her fizik, her modeli kaldırmıyor. Gelin adaylarımıza en büyük önerimiz, hazır kalıp gelinlikler tercih etmemeleri yönünde olacaktır.”