İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan protestolar ve çeşitli kentlerde düzenlenen silahlı saldırılara ilişkin olarak, "Bu kötülüklere son verilecek ve İran daha güçlü şekilde yoluna devam edecek " diye konuştu.

Mahsa Amini protestosuna katılan kişi idam edildi! Mahsa Amini protestosuna katılan kişi idam edildi!

İran devlet televizyonuna göre, Hamaney, başkent Tahran'da İsfahan kentini temsilen kendisini ziyarete gelen bir grupla buluştuğu toplantıda, ülkedeki protesto dalgası ve son günlerde yaşanan silahlı saldırılarla ilgili konuştu. Ülkedeki olayları düşmanların organize ettiğini vurgulayan Hamaney, "Son dönemdeki isyanların asıl organizatörleri, halkı meydanlara çıkarmayı başaramadıkları için kötülüklere devam ederek devleti yormaya çalışıyor. Elbette yanılıyorlar çünkü bu kötülükler halkı yoruyor ve onlardan daha çok nefret ettiriyor" dedi.

"Halkın huzurunu bozanlar işledikleri suçlar oranında cezalandırılmalı"

Protestolar sırasında suça karışanların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Hamaney sözlerini şu şekilde sürdürdü:  "Kamu malına zarar verenler, cinayet işleyenler ve halkın huzurunu bozanlar işledikleri suçlar oranında cezalandırılmalı. Elbette bu yargı aracılığıyla yapılmalıdır. Kimse keyfi olarak kimseyi cezalandıramaz. Bu olaylar, suçlar ve meydana gelen yıkımlar, insanlar ve iş dünyası için sorun yaratıyor ancak bunlar devlete zarar veremeyecek kadar aşağılıktır. Bu kötülüklere son verilecek ve İran daha güçlü şekilde yoluna devam edecek. "

Resmi kaynaklar ölü sayısı hakkında net bilgi vermiyor

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından "başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle" gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin, 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklar ölü sayısı hakkında net bilgi vermezken, Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise önceki gün yaptığı açıklamada, gösterilerde 342 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50'den fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.(AA)