Gönül AKTEPE/TBMM Genel Kurulu'nda ilk olarak Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli yemin edecek. Bahçeli'nin ardından illerin alfabetik sıralamasına göre milletvekilleri kürsüden ant içecek. Yemin töreninin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

Numan Kurtulmuş: Türkiye teröre teslim olmayacaktır Numan Kurtulmuş: Türkiye teröre teslim olmayacaktır

Vekiller bu yemini edecek

Milletvekilleri, Anayasa'da yer alan "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim" yemini ile görevlerine başlayacak.

Yemin etmeyen vekiller kaynaklardan yararlanamayacak

Yemin etmeyen vekiller ise, milletvekilliği kaynaklarından yararlanamayacak. Gözler, yemin metnine karşı çıkan ve daha sonrasında yemin edeceklerini beyan eden HÜDA-PAR’lı milletvekillerine çevrilirken, öte yandan diğer milletvekilleri için kayıt işlemleri de devam edecek.