Şifa Hastanesi'nin diyaliz bölümü hasta almaya başladı Şifa Hastanesi'nin diyaliz bölümü hasta almaya başladı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in Gazze'deki Cibaliya Kampı'na yönelik saldırısındaki can kayıpları karşısında dehşete düştüğünü, sivillerin korunmasının ahlaki ve yasal yükümlülük olduğunu bildirdi.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivilin bulunduğu Cibaliya Mülteci Kampı'na yönelik saldırısına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Borrell, "İsrail'in Cibaliya Mülteci Kampı'nı bombalamasının ardından meydana gelen yüksek sayıdaki can kaybı karşısında dehşete düştüm." ifadesini kullandı.

AA-20231101-32596916-32596912-ISRAIL_GAZZENIN_KUZEYINDEKI_CIBALIYA_MULTECI_KAMPINI_YINE_VURDU_ONLARCA_OLU_VE_YARALI_VAR

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözlerine atıf yaparak ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyat ilkeleri dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukukun "seçici bir şekilde" uygulanamayacağını vurgulayan Borrell, şunları kaydetti: "Kendini savunma hakkı, her zaman sivilleri mümkün olan en geniş şekilde koruma yükümlülüğü ile dengelenmelidir. Söz konusu insani yardım olduğunda da savaş hukuku ve insanlık her zaman geçerli olmalıdır. Gazze'de yaşanan trajedi karşısında AB, geçen haftadan bu yana insani yardım koridorları oluşturulması ve insani ihtiyaçların karşılanması için çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulunmaktadır. Durum her geçen gün daha da vahim hale gelirken bu durum her zamankinden daha acil bir hal almaktadır. Sivillerin güvenliği ve korunması sadece ahlaki değil aynı zamanda yasal bir yükümlülüktür."

AA-20231101-32596916-32596915-ISRAIL_GAZZENIN_KUZEYINDEKI_CIBALIYA_MULTECI_KAMPINI_YINE_VURDU_ONLARCA_OLU_VE_YARALI_VAR

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'na saldırı düzenlediğini duyurmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi'nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti.