Melih Cevdet Anday veya asıl adıyla Muzaffer Melih (1915, Çanakkale – 28 Kasım 2002, İstanbul), Cumhuriyet Dönemi'nde şiir, roman, deneme, tiyatro ve çeviri gibi farklı türlerde birçok eser yazmış Türk yazar, şair, romancı, çevirmen ve gazetecidir. Biyografisi incelendiğinde çok yönlü bir yazar olduğu anlaşılan Melih Cevdet, Orhan Veli Kanık ve Oktay Rıfat’la beraber Garip akımını kurmuş, temsilciliğini yapmıştır.

melih-cevdet-anday-kimdir

Melih Cevdet Anday’ın yaşam özetine bakıldığında eğitim hayatına Kadıköy, Mühürdar’da, 35. İlk Mektepte başladığı görülmektedir. Ardından ortaokula Kadıköy Sultanisi'nde devam etmiş, ilk yazı denemelerine başlamıştır. Babasının işi nedeniyle Ankara’ya taşınan Melih Cevdet, ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamlamıştır. Orhan Veli Kanık ve Oktay Rıfat'la da Ankara Lisesi'nde tanışmıştır.

melih

Melih Cevdet Anday, yazarlık dışında devlet kurumlarında memurluk, fotoğrafçılık, öğretmenlik ve gazetecilik gibi farklı işler de yapmıştır. Türk Edebiyatçılar Birliği Başkanlığı ve TRT Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan şair, 1979-1980 yılları arasında UNESCO Genel Merkezi'nde Eğitim Müşaviri olarak çalışmıştır.

AA-20231128-33043434-33043433-GARIP_AKIMININ_TEMSILCISI_MELIH_CEVDET_ANDAY

Melih Cevdet Anday, birçok ödüle layık görülmüş bir yazardır. UNESCO'nun Courrier dergisi tarafından Cervantes, Dante, Tolstoy ve Kawabata düzeyinde bir edebiyat adamı olarak ilan edilmiştir. Şiirleri gibi çevirileriyle de ön plana çıkan şair, eserleriyle günümüzde de dikkat çeken bir isimdir.