bzon‘da doğmuştur. 1942 yılında ailesi ile birlikte İstanbul‘a yerleşti. İlkokul öğreniminden sonra hayata atılarak, bir süre kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk gibi değişik işlerde çalıştı.

Sinemaya 1954 yılında ‘Köy Çocuğu’ filminde küçük bir rolde figüran olarak oynayarak girdi. Daha sonra kötü adam tiplemelerinin ve karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Pala bıyıkları, kemerli burnu, sesini kullanışı, telaşlı hali, sinirlenmesi, tecavüz etmesi, bıyık burması, dayak yemesi ile Türk sinemasına gerçekten kötü bir tipleme kazandırdı. 

Images-55

İlk diyaloglu rolünü 1956 yılında “Tuzak Oteli” filminde Neriman Köksal‘ın fedailerinden birisi olarak oynadı. Ardından yönetmen Osman Seden‘in filmlerinde oynamaya başladı. 1957 yılında Ayhan Işık‘ın başrolde olduğu “Bir Avuç Toprak” filminde oynadı.

1958 yılında senaryosunu Sadık Şendil‘in yazdığı ve yine yönetmenliğini Osman Seden‘in yaptığı “Altın kafes” filminde Zeki Müren, Sezer Sezin, Münir Özkul, Nilüfer Aydan, Sadri Alışık, Atıf Kaptan ile beraber oynadı. 1958 yılında senaryosunu Sadık Şendil‘in yazdığı ve yine yönetmenliğini Osman Seden‘in yaptığı başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk‘un oynadığı “Beraber Ölelim” filminde oynadı. .

İlk kez başrol oynadığı film ise bir gangsteri canlandırdığı 1961 yılında yapılan “Ölüm Kayalıkları” filminde Erol Taş ve Hüseyin Baradan ile birlikte oynadı. .

Hayati Hamzaoğlu, sinemadaki asıl çıkışını Orhan Elmas‘ın yönettiği, yapımcılığını Tanju Gürsu‘nun yaptığı “Duvarların Ötesi” adlı filmde halıcı karakteri ile yapar. Bu filmde Belgin Doruk, Tanju Gürsu, Erol Taş, Danyal Topatan, Ali Şen (oyuncu), Atıf Kaptan, Feridun Çölgeçen ile beraber oynadı.

Hayati Hamzaoğlu, 15 Nisan 2000 tarihinde Antalya‘da akciğer kanseri nedeni ile 67 yaşında vefat etmiştir .