Efkan Efekan, 6 Mayıs 1935’te İzmir’de doğdu. Mehmet Ferit Efekan’ın oğlu ve yönetmen olan Ümit Efekan’ın kardeşiydi.

Beyoğlu Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra hem Sami Ayanoğlu’nun 1953 yılında yaptığı ‘Battal Gazi Geliyor’ filminde figüran oldu hem de Ayanoğlu'nun asistanlığı yaparak sinema hayatına adım atmış oldu.

Ef

Efekan, çalıştığı sırada, devrin ünlü oyuncusu Atıf Kaptan’ın dikkatini dış görünüşüyle çekti. Atıf Kaptan, ona Efkan yerine Efgan dedi ve kendisi de, kariyerinde Efgan ismini kullanmayı seçti.

Atıf Kaptan’ın yardımıyla, 1959’da, Ölmeyen Aşk adlı filmde başrol oyuncusu oldu. Ölmeyen Aşk, Efekan’ın ölümsüz şöhretinin başlangıcı oldu.

Efkan Efekan henüz yeni yeni ün sahibi olurken, komşusu Sevgi Hanım ile tanıştı. Sevgi Hanım o sırada hemşirelik okuduğu ve yaşı küçük olduğu için ailesi evlenmelerine izin vermedi. Kahvede otururken Sevgi Hanım'ın ikinci kattaki penceresine bakan Efkan Efekan, ancak 7 sene sonra onunla evlenebildi. Evliliklerinden, Neslihan ve Alihan isimlerinde iki çocukları oldu.

Eff

Efekan, Yeşilçam’da çoğunlukla Muhterem Nur ile başrolü paylaştı. İki oyuncunun da performansları beğenildi; ideal çift oluşturdukları görüldü.

Muhterem Nur ile Efkan Efekan, birlikte oynadıkları filmlerden ün sağladı. Beni Osman Öldürdü, Ayşecik ve Fakir Prens, Mahallenin Sevgilisi, Meryem gibi filmlerde hayranlıkla izlendi.

Memhud Ün, Metin Erksan, Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ gibi hem önemli hem değerli yönetmenlerle çalıştı ve Yıldız Tezcan, Parla Şenol, Neriman Köksal, Necdet Tosun, Neşe Karaböcek, İzzet Günay, Fikret Hakan, Öztürk Serengil ve Seyyal Taner gibi isimlerle birlikte çeşitli filmlerde oyunculuk yaptı.

Efkan Efekan’ın, 1964 yılında, oynadığı toplam 25 Yeşilçam filmi vardı. 1965’te ses sanatkarı olarak Ankara’da sahne aldı fakat sahneleri iki yıl sürdü. Kısa arasından sonra, 1974 yılında, Temel Gürsu’nun yönettiği ‘Kısmet’ adlı filmle sinemalara geri döndü.

E-4

1980’lerin sonundan itibaren TRT dizilerinde rol aldı. Edebi eserlerden televizyona uyarlanan Yaprak Dökümü, Dudaktan kalbe, Hanımın Çiftliği gibi ünlü dizilerde oyunculuk yaptı.

Efekan’a, Türk sinemasına katkılarından dolayı, 42. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Fakat o sıralarda akciğer kanseri için tedavi gören Efekan, 7 Eylül 2005’te, 70 yaşındayken hayatını kaybetti. Efekan'ın cenazesi, İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Ödülünü, oğlu Alihan Efekan ve kardeşi Ümit Efekan teslim aldı.

Images-61