Doğan Cüceloğlu 1938 yılında Mersin Silifke’de doğmuştur. Cüceloğlu on bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk dönemi yoksul geçen Doğan Cüceloğlu henüz on yaşında iken annesini kaybetmiştir. Silifke’nin en yüksek dereceli ortaokulunda öğrenimini tamamladıktan sonra subay olan ağabeylerinin yanına Ankara’ya gitmiştir. Ankara ve Kırklareli’nde liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Üniversiteden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. 

Dogan Cuceloglu Kimdir Dogan Cuceloglu Neden 13933509 1829 Amp

Burada doktorasını yaparken yine doktora öğrencisi olan Emily ismindeki Kaliforniyalı bir kız ile tanışmış ve evlenmiştir. Doğan Cüceloğlu’nun ilk eşi Emily ile olan evliliği 11 yıl sürmüştür ve bu evlilikten dünyaya gelen 3 çocuğu vardır. Doğan Cüceloğlu çocukları Timur Cüceloğlu, Ayşen Cüceloğlu ve Elif Cüceloğlu’dur.

Do-1

Doğan Cüceloğlu ikinci evliliğini aile terapisti olan Yıldız Hacıevliyagil ile yapmıştır. Yıldız Cüceloğlu Doğan Cüceloğlu’nun ikinci ve son eşi olmuştur. ABD’de doktor ünvanını aldıktan sonra Türkiye’ye dönen Cüceloğlu İstanbul Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra ise Hacettepe Üniversitesine geçiş yapmıştır. Bu sırada Doçent olan Doğan Cüceloğlu, Kaliforniya Üniversitesi’nde Doçent olarak ziyaretçi öğretim üyeliği yapmıştır. 50’ye yakın akademik makale yayınlayan Cüceloğlu bu dönemde önemli çalışmalara imza atmıştır.

1044350575 90 864 486 1920X0 80 C5D66Da0Fcabd926A4159E9Cf154E14D

Kitap çalışmalarına devam eden Cüceloğlu ilk kitabı olan İnsan İnsana’yı 1991 yılında okuyucu ile buluşturmuştur. Bilimsel psikoloji alanında yazdığı kitapları ile adından söz ettiren Doğan Cüceloğlu, 1996 yılından itibaren Türkiye’de üniversite öğrencilerinden ebeveynlere kadar çeşitli yerlerde çeşitli insanlara seminer ve konferanslar vermiştir. Alanında donanımlı bir psikolog olan Doğan Cüceloğlu psikoloji ve çocuk gelişimi ağırlıklı temalara sahip birçok kitap yazmıştır. Doğan Cüceloğlu hastalığı sebebi ile 2021 Şubat ayında vefat etmiştir. Doğan Cüceloğlu cenaze töreni Levent camide düzenlenmiş ve ardından Aşiyan mezarlığına defnedilmiştir.