Barbara McClintock, (16 Haziran 1902'de doğdu, Hartford, Connecticut, ABD - 2 Eylül 1992'de öldü, Huntington, New York), 1940'larda keşfi ve '50'leri mobil genetik elementler ya da “atlama genleri” kazandı. 1983 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü kazandı. 

b_barbara-mcclck-kimdir-25500

Babası doktor olan McClintock, çocukken bilimden büyük zevk aldı ve hayatının geri kalanında sergileyeceği zihin ve eylemin bağımsızlığını erken kanıtladı. Liseye gittikten sonra 1919'da Cornell Üniversitesi'nde biyoloji dalında okudu. 1923 yılında, iki yıl sonra bir yüksek lisans derecesi ve sitoloji, genetik ve zooloji alanında uzmanlaşmış bir doktora. Lisansüstü okul boyunca tüm mesleki hayatını işgal edecek çalışmaya başladı: mısırın (mısır) kromozomal analizi. Mikroskop ve tek tek mısır kromozomlarını incelemesine, tanımlamasına ve tanımlamasına izin veren bir boyama tekniği kullandı.

1931'de bir meslektaşı olan Harriet Creighton, kromozomların genetiğin temelini oluşturduğunu kuran bir çalışma olan “Zea mays'da Sitolojik ve Genetik Geçişin Korelasyonu” nu yayınladı. 1930'lardaki deneylerine ve yayınlarına dayanarak, McClintock 1939'da Amerika Genetik Derneği başkan yardımcısı ve 1944'te Genetik Derneği başkanlığına seçildi. 1933'te Almanya'da okumak için Guggenheim Bursu aldı. Nazizmin yükselişi. Alma materyali Cornell'e döndüğünde üniversitenin bir kadın profesör tutmayacağını buldu. Rockefeller Vakfı, Missouri Üniversitesi (1936-41) tarafından işe alınana kadar araştırmasını Cornell'de (1934-36) finanse etti.

Barbara-McClintock-Botany-1933_250x250

1941'de McClintock, profesyonel hayatının geri kalanını geçirdiği Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nda çalışmak için New York, Long Island'a taşındı. 1940'larda, mısır çekirdeklerinin renklenmesindeki varyasyonları gözlemleyerek ve deney yaparak, genetik bilginin sabit olmadığını keşfetti. Mısırdaki pigmentasyon değişikliklerini takip ederek ve o bitkinin büyük kromozomlarını incelemek için bir mikroskop kullanarak “kontrol elementleri” olarak adlandırdığı iki geni izole etti. Bu genler aslında pigmentasyondan sorumlu olan genleri kontrol ettiler. McClintock, kontrol elementlerinin kromozom boyunca farklı bir bölgeye hareket edebileceğini ve bu değişikliklerin komşu genlerin davranışını etkilediğini buldu. Bu tek kullanımlık elementlerin pigmentasyon veya diğer özelliklerde yeni mutasyonlardan sorumlu olduğunu öne sürdü.

bilim-tarihine-katkida-bulunmus-10-harika-kadin4

McClintock’un çalışmaları zamanının ötesindeydi ve uzun yıllar boyunca bilim adamları tarafından çok radikal (ya da basitçe göz ardı edilmiş) olarak görülüyordu. Meslektaşlarıyla derinden hayal kırıklığına uğradı, çalışmalarının sonuçlarını yayınlamayı bıraktı ve araştırmalarına devam etmesine rağmen ders vermeyi bıraktı. 1960'ların sonlarına ve 70'lere kadar, biyologlar genetik materyalin DNA olduğunu belirledikten sonra, bilimsel topluluk üyeleri ilk bulgularını doğrulamaya başladılar. Sonunda tanıma geldiğinde, McClintock, özellikle 1983 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü ile ödüllendirildi ve onurlandırıldı. Bu ödülü kazanan ilk kadın oldu.