Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve senarist...

Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve senarist Hün, İstanbul'da 1918'de dünyaya geldi.

Aynı zamanda sinema ve tiyatro oyuncusu Hadi Hün'ün kardeşi olan sanatçı, İstanbul'da başladığı eğitim hayatını 1937-1942'de Ankara Devlet Konservatuvarı'nda sürdürdü.

agah1

Mezun olduğu sene Devlet Tiyatrosu'na giren,​​ aynı yıl "Julius Caesar" oyunuyla sahneye çıkarak oyunculuğa başlayan Hün, Kibarlık Budalası, Faust, Yanlışlıklar Komedisi, Köşe Başı, Paydos, Tartuffe, Küçük Şehir ve Satıcının Ölümü'nün de aralarında bulunduğu pek çok oyunda rol aldı.

Agah Hün, 1951'de İstanbul Küçük Sahne, 1959'da Oda Tiyatrosu, 1960'ta Küçük Opera ve 1961'de İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çeşitli görevlerde çalıştı. Birçoğu başrol olmak üzere 100'den fazla piyeste rol alan Hün, 30'unu da sahneye koydu.

agah-hun-1

"Sevdiğim Sendin" filmiyle yönetmenliğe adım attı

İlk renkli Türk filmi olarak gösterime çıkan Muhsin Ertuğrul'un yönettiği Halıcı Kız ile 1953'te oyuncu olarak sinema hayatına başlayan Hün, ölümüne kadar çeşitli sinema filmi ve televizyon dizilerinde rol aldı.

Yönetmenliğe "Sevdiğim Sendin" filmiyle 1955'de adım atan Hün, 1963'e kadar çeşitli filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi.

Bu filmle 1955'te Türk Film Dostları Derneğinin "Yılın En Başarılı Filmi ve En Başarılı Yönetmeni" ödüllerini kazandı.

"Çağrı" filminde Anthony Quinn'i seslendirdi

Etkili ve dingin ses tonuyla dikkati çeken Hün, dublaj sanatçısı olarak birçok ünlü yapımda meşhur oyunculara ses verdi.

Mustafa Akkad'ın yönettiği, İslamiyet'in doğuşunu konu alan 1976 yapımı "Çağrı" filminde Hazreti Peygamber'in amcası Hz. Hamza'yı oynayan Anthony Quinn'i seslendirmesi unutulmayan çalışmalarından biri olarak hafızlarda yer buldu.

1981'de ABD-Libya ortak yapımı "Çöl Aslanı Ömer Muhtar" filminde, Ömer Muhtar rolünü üstlenen Anthony Quinn'i seslendirdi.

Yeşilçam filmlerinde usta oyuncuların sesi oldu

Quinn ile özdeşleşen ses tonuyla "Vatan ve Namık Kemal" filminde Atıf Kaptan, "Kanunsuz Sokak"ta ise Behçet Nacar karakterini de seslendiren Hün, çok sayıda Yeşilçam filminde ve çeşitli televizyon yapımlarında da yer aldı.

"Arabacının Aşkı" filminde Ali Sururi, "Banker Bilo"da Ali Şen, "Battal Gazi"de Reha Yurdakul'u seslendiren usta oyuncu, "Arabesk" filmine ise anlatıcı dış ses olarak katkıda bulundu.

agah4

Agah Hün, "Ağrı Dağı Efsanesi", "Çayhane", "Kral Oidipus", "Ümitsiz Saatler", "Yağmurcu", "Eski Şarkı", "Hamlet", "Tüccar" ve "Küçük Şehir" adlı piyeslerde rol aldı.

"Düğün", "Yabancı", "Şükür Allahım", "İnsanlar Yaşadıkça", "Yuvasızlar", "Ölümünün Ellinci Yılında Mehmet Akif Ersoy", "Uzak Kentin İnsanları", "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu", "Küçük Ağa", "Akasyalar Açarken", "Hazreti Ömer'in Adaleti" gibi çeşitli yapımlarda oyuncu olarak yer alan Hün, "Öldür Beni", "Kanlı Değirmen", "Meçhul Kahramanlar" ve "Sevdiğim Sendin" filmlerinin de yönetmenliğini yaptı.

İstanbul Şehir Tiyatrolarından 65 yaşını doldurduğu için 1983'te emekli olan Agah Hün, 24 Temmuz 1990'da İstanbul'da vefat etti.