"Biz dünyanın nereye gittiğini gördük, trendleri gördük ve bu trendlere uygun olarak doğru zamanda elektrikli otomobile yatırım yapmanın gerekil olduğuna inandık"

Türkiye'deki yabancı sayısı açıklandı Türkiye'deki yabancı sayısı açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Birileri genç kardeşlerimizi farklı harfler takarak, X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı diye bölerken biz genç kardeşlerimizi bir araya toplamanın, bir ve beraber olmanın derdinde olarak sizlerle yol arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz" dedi. 

Bakan Varank, İzmir'de AK Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 'İlk oyum Erdoğan'a ilk oyum AK Parti'ye' toplantısına katıldı. Varank, Bornova Kültür Merkezi'ndeki toplantıda, Türkiye'yi 20 yıldır kalkındırmanın, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmanın derdinde olan bir siyasi harekete mensup olduklarını söyledi.

"Birileri genç kardeşlerimizi X, Y, Z kuşağı diye bölerken biz toplamanın derdindeyiz"

Her fırsatta gençlerle bir araya gelmek istediklerini, projelerini ortaya koyduklarını dile getiren Varank, "Birileri genç kardeşlerimizi farklı harfler takarak, X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı diye bölerken biz genç kardeşlerimizi bir araya toplamanın, bir ve beraber olmanın derdinde olarak sizlerle yol arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Varank, Cumhuriyet'in 99. yıl dönümünde Togg Gençlik Kampüsü açılışını gerçekleştirdiklerini ve ilk seri üretim araçlarını banttan indirdiklerini söyledi.

Türkiye'de 1960'lı yıllarda başlatılan otomobil projesine değinen Varank, şunları anlattı:

"O zaman da Türkiye'deki mühendisler, teknisyenler bir araya gelmişler, sıfırdan motoru da dahil olmak üzere bir otomobili çok kısa sürede hayata geçirmişler. O zaman buna itiraz edenler olmuş. 'Hazırını almak varken biz niye otomobil üretiyoruz?' demişler. 'Biz otomobil yapamayız bizim ihtiyacımız otomobil değil.' diyenler olmuş ve o zamanki mühendiseler o kadar ileri görüşlülermiş ki... Tarihte kaydı var, 1960'taki otomobili tasarlarken 'Biz bu otomobile ayarlanabilir direksiyon koyabilir miyiz?' diye tartışmışlar. Dünyada o tarihte ayarlanabilir bir direksiyon yok. 'Projeyi geciktiririz.' diye vazgeçmişler. İşte büyük bir emekle bu proje hayata geçmiş, Devrim otomobili hayata geçmiş, yine böyle anlamlı törenlerin olduğu tarihte Ankara'ya otomobili getirmişler ama birileri otomobile benzin koymayı unutmuş ya da bilinçli olarak koymadığı için ertesi gün manşetlerde, o projeyi bir günde tarihin tozlu raflarına göndermişler. O tarihten sonra Türkiye'nin içinde hep bir ukde kalmış 'Biz ne zaman otomobilimizi üretiriz?' diye. Gerçekten büyük buruklukla insanlar tartışmışlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Devrim'in hikayesinden yola çıkarak Türkiye'nin kendi kabiliyetleriyle kendisinin bir şeyler yapabileceğine inanarak demiş ki 'Artık Türkiye'de kendi otomobilimizi üretme vakti geldi.' Bunu 2012-2013 yıllarında söylemesine rağmen ortaya çıkıp da 'Ben otomobili yapacağım.' diyen olmamış. Birileri ona 'Türkiye'nin kendi otomobilini yapması intiharla eş değerdir.' derken o ısrarını sürdürmüş ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu çalışmalarına başlamış."

"Biz dünyanın nereye gittiğini gördük, trendleri gördük ve bu trendlere uygun olarak doğru zamanda elektrikli otomobile yatırım yapmanın gerekil olduğuna inandık"
Eleştirilere rağmen 'doğuştan elektrikli bir otomobil' yapmayı hedeflediklerini aktaran Varank, "Elektrikli otomobiller için erken olduğunu söylediler. 'Türkiye'nin hibrit araçla başlaması lazım hatta sizin benzinli, dizel otomobil yapmanız lazım' dediler ama biz burada da aslında dünyanın nereye gittiğini gördük, trendleri gördük ve bu trendlere uygun olarak doğru zamanda elektrikli otomobile yatırım yapmanın gerekil olduğuna inandık" dedi.

Bakan Varank, doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmanın önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapıyorsanız, fırsat penceresini yakalıyorsanız başarılı olmamak gibi bir şansınız yok. Şu anda dünyada herkes savunma sanayisinde insansız hava araçlarında Türkiye'yi konuşuyor. Bayraktar'ın ürünleri ile ilgili dünyanın her tarafında her gün bir habere rastlayabilirsiniz. Dünyada kimse insansız hava araçlarına yatırım yapmazken biz oradaki fırsat penceresini gördük ve insansız hava araçlarına yatırım yaparak diğer ülkelerden bir adım öne çıktık ve şu anda dünyanın insansız hava araçlarında en çok konuşulan ülkesi olduk, işte siyasette de böyle olmak gerekiyor arkadaşlar doğru zamanda doğru alanlara yatırım yapmak, fırsat pencerelerini kollamak gerekiyor. Bunu başardığımız için Türkiye'nin Otomobili projesi elektrikli araçlar daha yeni yeni piyasaya girmeye başlarken işte 2023 yılında yola inşallah çıkmış olacak."