Başkent Ankara’da, daha uygun fiyata ekmek almak isteyen vatandaşlar, belediyeye ait Halk Ekmek büfesi önünde kuyruk oluşturdu. Yeni Journal’a konuşan vatandaşlar ise, son zamanlarda normal ekmekte yaşanan fiyat artışının son bulmasını diledi.

Artan maliyetler karşısında son aylarda fiyat artışı yapılan ekmeğe birçok ilde zam yapıldı. Ekmekte yaşanan fiyat artışı ile ilgili konuşan vatandaşlar, ekmek fiyatlarında artışa gidilmemesini talep ederek, daha uygun fiyata ekmek satışı yapılan Halk Ekmek Büfeleri önünde sıraya girdi.

IMG_3351

“Akaryakıt fiyatları, ekmeğe bile yansıyor”

Akaryakıt ve dolar kurunda yaşanan artışın, ekmek fiyatlarına da yansıdığını belirten vatandaş Nuray Yorguner, “Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, ulaşımdan tutun ekmeğe kadar birçok şeye yansıyor” dedi.

IMG_3751

Yorguner, “Emekliyim, Kızılay’da kursa geliyorum ve her uğradığımda Halk Ekmeğe uğrayıp ekmeğimi alıyorum. Bugün 5 tane ekmek aldım. 2 kişilik aileyiz. 5 ekmek bize toplamda bir hafta yetiyor. Normal dışarıdan aldığımız ekmek fiyatlarına birçok ilde zam geldi. Ben bu durumu, akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasına bağlıyorum. Malum girdi maliyetleri yükseldi, bu da pek çok ürüne yansır oldu. Yani dolar kuru ve akaryakıtta bir yükseliş olduğu zaman bu hemen hemen her ürüne yansıyor. Ekmek alırken, fiyatının uygun olmasına ve ortamın hijyen olmasına çok dikkat ediyorum. Halk Ekmek fiyatları şu an için uygun, bu yüzden günlük değil haftalık ekmek ihtiyacımı bile büfelerden karşılıyorum” dedi.

111

WhatsApp Image 2022-06-30 at 09.33.28

‘’Daha uyguna geliyor’’

Çocuğu ile Halk Ekmek Büfesi’nden ekmek ve simit alan Nigar Altınışık ise, şunları dile getirdi: “Özellikle Halk ekmeğini, hem uygun olması hem de lezzetli olması dolayısıyla tercih ediyorum. Evimize günde 2 ile 4 arası ekmek giriyor. Normal bir de tam buğday ekmek tüketiyoruz. Son zamanlarda ekmeğe zam birçok kişinin gündem maddesi. Günde 4- 5 ekmek tükettiğimizi düşünün günlük neredeyse 12-14 TL’ye tekabül ediyor.Daha uygun alabilmek için Halk Ekmeği tercih ediyorum Küçük çocuğuma da simit aldım. Yanılmıyorsam 2 ekmek ve 1 simide toplamda 7 lira verdim” diye konuştu.

IMG_3744

‘’Esnafı da düşünmek lazım’’

Ekmek fiyatlarında yaşanan artışın temel girdi maliyetlerinden ötürü olduğunu söyleyen vatandaş Ali Sinan Yılmaz ise, ‘’Un fiyatlarında yaşanan artış sadece ekmeği değil, simidi, böreği, aklınıza gelebilecek her türlü ürünü etkiledi. Bunun bir de mayası var. Bu anlamda, esnafı da düşünmek lazım. Önceden benim de bir işletmem vardı, hiçbir zaman esnaf olarak vatandaşa pahalı bir ürün satmayı istemezdim. Fakat sattığınız ürünle birlikte, o ürünün girdi maliyetleri de artıyor. Sadece ekmek değil, birçok üründe fiyat artışına gidildi” dedi.

WhatsApp Image 2022-06-30 at 10.00.16

"Normal 2, kepekli 3, tam buğday ekmeği 3 lira 25 kuruş"

Son olarak ekmek fiyatlarına ilişkin bilgi veren Halk Ekmek Büfesi yetkilisi ise, şunları dile getirdi:  “Halk Ekmek Büfelerinde satışa sunulan normal ekmek şu anda 2 TL, kepekli ekmek 3 TL, tam buğday ekmeği yani köy ekmeği, 3 lira 25 kuruş. Ekmeklerimiz 250 gram. Bunun haricinde yeni çıkan ekmeklerimiz de var.

WhatsApp Image 2022-06-30 at 10.00.18

20 yıllık orijinal ekşi mayadan ürettiğimiz Akdeniz ekmeği, zeytinli kekikli ekmek, ekşi maya siyez ekmeği gibi. Yine 50 gram olan Roll ekmeklerimiz var. Tanesi 1 TL'den satılıyor, oldukça yoğun talep görüyor. Öğrencilere yönelik de indirimlerimiz oluyor yani Başkent karttan yararlanabiliyorlar. Başkent kartla alışveriş yaptıklarında daha indirimli bir fiyata ürünlerini almış oluyorlar. Sabah 7’den akşam 5 buçuk, 6’ya kadar Halk Ekmek büfelerinden ekmek temin edilebiliyor.”

Hayalleri yıllar sonra gerçekleşti Hayalleri yıllar sonra gerçekleşti

WhatsApp Image 2022-06-30 at 09.47.16