Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi ve cinsel istismarıyla ilişkili dava süreci hakkında NTV yayının sorularını yanıtladı.

Kurum olarak "davanın artık bir tarafıyız" diyen Bakan Yanık, davayla ilişkili diğer hukuki süreçleri de takip edeceklerini şu sözlerle açıkladı:

"2012 yılında mağdurun hastaneye başvurusuyla başlayan ve takipsiz kalan süreç hakkında kemik yaşı tespitine ilişkin Sağlık Bakanlığımız o dönemki doktorla alakalı soruşturma başlattı; Adalet Bakanlığı da soruşturma başlattı. Her iki soruşturmaya da müdahil oluyoruz."

"Biz talep ettikten sonra duruşma tarihi öne alındı" diyen Bakan Yanık, sanıkların tutuklanması ve dava dosyasına gizlilik kararı verilmesi talebinde bulunduklarını söyledi.

Bakanlığın "sessiz kaldığı" yönündeki eleştirilerle ilgili Yanık, ''Başlamış bir hukuksal sürecin ardından mağdur bize geldi. Bizim sessiz kalmak eleştirisinin muhatabı olmamamız lazım. Yetişkin bireyin hukuksal sürecine karışma hakkımız yok." dedi.

Mağdura gerekli psikososyal desteğin verildiğini söyleyen Yanık, "Okuma yazmayı kendi çabasıya öğrenmiş ilkokul mezunu olmayan mağdurdan söz ediyoruz." dedi ve mağdurun okul kaydının yapıldığını ve çocuğuna aşı desteği verildiğini söyledi:

"Gizliliği sağlanması için sağlık kurumuna gidilmemesi gerekiyordu. Her türlü çalışmayı yapmışız. 4 Aralık'ta kabul alıyoruz, 8 Aralık'ta desteğe başlıyoruz. 6284 sayılı kanundan kaynaklı müdahale etme hakkımız var. 2 Aralık 2022'de dava bize ihbar ediliyor ve davaya hemen müdahil olduk."

Süreçte sanıkların tutuksuz yargılanmasıyla ilgili yorumu sorulduğunda Yanık şunları söyledi:

''Bahis konusu TCK'daki katalog suçlardandır: Tutuklanmanın olayın niteliği gereği teşvik edildiği suçlardan biridir. Biz de tutuklu yargılama talebinde bulunduk. Davanın önceki aşamalarıyla ilgili bir değerlendirme yapmayacağım. Bundan sonraki aşamalarda suçun tanımlanış biçimi, oluş biçimi, mağdurun bu anlamdaki haklarının korunması hakkında biz bütün yetkilerimizi mağdur lehine kullanacağız. Çok yakından dikkatle takip ettiğimiz bir dava. Mevzuattan aldığımız yetkiyi bu davada kullanacağız.''