Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen ve 3 saat süren Kabine Toplantı'nın ardından açıklamalarda bulundu. 

Bakan Koca, üst solunum yolu şikayetleriyle başvuran hastaların arttığını belirterek, "Bu hastalıklar en çok RSV sonra sırasıyla influenza, rhinovirüs ve covid şeklinde. Üst solunum yolu belirtisi olan kişiler maske takarak normal hayata karışmalı. Hastalığı ne olursa olsun bulaştırmamaya özen göstermeli. Aşılama konusunda bir yavaşlama doğal olarak var. Ancak risk grubundaki kişilerin hatırlatma dozlarını olmasını tavsiye ediyorum. Güvenle Turkovac olabilirler." dedi.

EYT teklifinin maddeleri belli oldu EYT teklifinin maddeleri belli oldu

BAZI İLAÇLARIN BULUNAMADIĞINA YÖNELİK İDDİALAR

Bazı ilaçların bulunamadığına yönelik iddialara cevap veren Koca, "Gündemimizdeki en önemli konu bu. Sorunları çözeceğiz. Maliyetler arttı, bir yol haritamız var çözüm için. İlaç fiyatlarında yılda bir kez zam olması doğru değil. Belli dönemlerde en az iki kez olması gerektiği kanaatindeyiz. Ancak şunu belirtmeliyim; bu dönemde hasta sayımız ve reçete sayımız yüzde 40 oranında arttı. Dolayısıyla bu dönemde hasta yoğunluğu, reçete sayısının fazlalığı, belli ilaçlarda tüketimin yoğunluğu, ayrıca dünyada hammadde sorununun varlığı önemli bir neden. Buna ek olarak Şubat döneminde yapılacak bir önceki yılın Euro kuru ortaklaması üzerinden zam beklentisi bu sorunu daha da arttırıyor. Dolayısıyla bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek tedbiri hızla devreye almamız gerekiyor. Yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz. Bu döneme özel olarak, şubat öncesi dönemde ne yapabiliriz çalıştık. Çok uzun sürmeyecek." şeklinde konuştu.  

ÇERKEZKÖY’DEKİ SAHTE DOKTOR

Bakan Koca, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde yakalanan sahte doktorla ilgili soruşturmaların sonuçlandığını ve bir iki gün içinde kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını açıkladı. 

6 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNUN EVLENDİRİLMESİ

6 yaşındaki çocuğun evlendirildiği olayda doktorun kemik yaşı raporuyla ilgili de soruşturmamızı açtık.

HPV AŞISI

Bakan Koca, "Yerli HPV tanı kiti bir hafta on gün içerisinde devreye girecek. HPV aşısı ile ilgili de planımız hazırlanıyor. Hangi yaş gruplarına öncelikli olarak uygulayacağımız konusu üzerine çalışıyoruz." dedi. 

SMA’LI ÇOCUĞU ÜZERİNDEN DOLANDIRICILIK YAPAN ANNE

SMA Bilim Kurulunun önümüzdeki haftalarda toplanacağını belirten Koca, "Israrla söylüyorum. SMA’lı çocuklarla ilgili mesele kesinlikle ilacın maliyeti değil. Biz bütün çocuklara, etkinliği kanıtlanmış olan nurisenersen etken maddeli ilacı zaten veriyoruz. Bu ilacın kullanılamadığı durumlar için, spinal sorunu olan çocuklar için şimdi oral alımı olan ikinci bir ilacı da kullanıma alıyoruz. Gen tedavisiyle ilgili ise SMA Bilim Kurulumuz konuyu çok yakın takip ediyor, etkinliğiyle ilgili yeterli kanıt görülürse bu tedaviyi vermekten de asla geri durmayız." ifadelerini kullandı.