Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan ve 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ile birlikte “Mustafa Kemal Atatürk 2023” tatbikatının Seçkin Gözlemci Günü'ne katılmak üzere başkent Bakü'ye yakın Çaylı Tatbikat Alanı’na geldi. Bakan Güler, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Mirzo, Kazakistan Savunma Bakanlığı Askeri Eğitim Dairesi Başkanı Cumabek Ahmedov ve Özbekistan Savunma Bakan Yardımcısı Kadirjon Tursunov'un başkanlığındaki heyetlerin katılımıyla tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü bölümü başladı.

Bayraktar TB2'ler "İskender" ve Toçka-U füze sistemlerini yok etti

yasar-guler-baku-2129000
Açık havada gerçekleştirilen faaliyetler çerçevesinde ilk olarak Azerbaycan ve Türk komando birimlerinin sızma operasyonu ve hava kuvvetlerinin güvenli uçuşlarını temin etmek için düşmanın hava savunma sistemlerinin radyo frekansını engelleme görevleri icra edildi. Daha sonra F-16 savaş uçakları ve diğer saldırı helikopterleri, düşman hedeflerine hava saldırıları gerçekleştirdi. T-90 tanklarının hedeflerini imha etmesinin ardından topçu bataryaları ile baskı atışları yapıldı. Baskı atışları ve mayın temizleme birimlerinin faaliyetlerinin ardından Azerbaycan ve Türk Özel Kuvvetleri'nin taarruzlarına geçildi. Bayraktar TB-2 SİHA'ları düşmanın "İskender" ve Toçka-U füze sistemlerini yok etti.

Hiç kimse cezasızlık hissine kapılmamalıdır Hiç kimse cezasızlık hissine kapılmamalıdır


Yaralıların tahliyesi, paraşütle düşmanın arkasına sızarak düşman komutanının ele geçirilmesi, yerleşim yerlerinin düşmandan temizlenmesi ve topçu bataryalarıyla ateş desteği sağlanması faaliyetleri de başarıyla tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen tatbikatta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri personelleri ile tanklar, topçu bataryaları, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları (İHA) da görev aldı.