Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin enflasyon farkıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyon ve memurlara yapılacak zam oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuyla ilgili soruya, "Çalışıp bitirilmesi gereken bir proje olarak önümüzde duruyor." diyen Bilgin, "Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan tüm dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalarımızdan birisi. Alternatif çözüm önerileri oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

6 aylık enflasyon oranının açıklanmasıyla ilgili Bakan Bilgin, memurlara yüzde 42 düzeyinde zam yapılacağını söyledi ve, "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla" ifadelerini kullandı.

Bilgin, "Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik" dedi.

'Tükriye'de açlık sınırı 3600 lira ile 4000 lira arasındadır'

Asgari ücret için verilen ara zammın beklentileri karşılayıp karşılamadığı sorusu üzerine Bilgin:

"Önce şunun altını çizmek lazım. Yıl başında verilen yüzde 50’lik zam o zaman enflasyon çok daha düşük 36 civarında olduğu sırada verilmiştir. Biz bu yılı yüzde 50 ile kapatırız diye düşünüyorduk.

MSB. 1000 Hassas Güdüm Kiti-82 teslim alındı MSB. 1000 Hassas Güdüm Kiti-82 teslim alındı

"1 yıl önce kümülatif olarak baktığımızda yüzde 94 zam verildi.

Aradaki fark nedir biz işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak ara bir zamla yıl sonuna kadar tamamladı. İkinci bir mesele çok konuşulunca yanlış zannediliyor. 6 bin lira açlık sınırı var neden 5.5 bin lira verdin. Memur konfederasyonları da dahil kendilerine göre açlık sınırını belirliyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değildir.

"Uluslararası kuruluşların hesaplarına göre Tükriye'de açlık sınırı 3600 lira ile 4000 lira arasındadır."