DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, "Afet büyük ama bir yandan da vatandaşlarımızın hayata tutunma çabasını ve vatandaşlarımızın bu büyük afet karşısındaki sabrını, azmini, sebatını görünce de gerçekten duygulanmamak elde değil." dedi.

Babacan, 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerin birinci yılı dolayısıyla geldiği Adıyaman'da, Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda partililerle ve depremzedelerle bir araya geldi.

Daha sonra kentin simgesi olan ve aradan geçen bir yıla rağmen 04.17'i gösteren saat kulesine giden Babacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yakın tarihin en büyük afetini Adıyaman'ın da yaşandığını söyledi.

A A 20240206 33629259 33629257 D E V A P A R T I S I G E N E L B A S K A N I B A B A C A N A D I Y A M A N D A K O N U S T U

Depremde yaşananları ziyaret ettikleri illerde görerek Türkiye'ye duyurduklarını belirten Babacan, deprem bölgesindeki kentlere birçok kez geldiğini anımsattı.

Adıyaman'da birçok evin yıkıldığını ve binlerce insanın hayatını kaybettiğin anlatan Babacan, "Aslında Türkiye'de hemen hemen bütün evlere ateş düştü. Çünkü deprem bölgesinde hayatını kaybeden herkesin yakını ya İstanbul'daydı ya Trabzon'daydı ya Antalya'daydı ya da Van'daydı. Allah bir daha böyle büyük afetleri, böyle büyük acıları bu millete yaşatmasın." dedi.

A A 20240206 33629259 33629256 D E V A P A R T I S I G E N E L B A S K A N I B A B A C A N A D I Y A M A N D A K O N U S T U

ABD’den BM Güvenlik Konseyi’ne Gazze çağrısı ABD’den BM Güvenlik Konseyi’ne Gazze çağrısı

Deprem sonrasında halkın gösterdiği gayreti takdirle karşıladıklarını belirten Babacan, "Tabii sıkıntı büyük. Afet büyük ama bir yandan da vatandaşlarımızın hayata tutunma çabasını ve vatandaşlarımızın bu büyük afet karşısındaki sabrını, azmini, sebatını görünce de gerçekten duygulanmamak elde değil." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından depremzedelerle bir süre sohbete eden Babacan, 72 kişinin öldüğü İsias Otel'in bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.