Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretin ne kadar olduğunu açıkladı ve böylece yeni asgari ücret belli oldu. Peki vatandaşlar, asgari ücretteki artış oranını yeterli buluyor mu? Beklentileri karşıladı mı? Yeni Journal, asgari ücret zammını vatandaşa sordu.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücretin 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla 5 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı. Erdoğan, aynı zamanda işverenlere de işçi başına 100 lira destek verileceğini duyurdu. Peki asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı?

Şehit Piyade Teğmen Ömer Bağra Kürtçe ağıtlarla defnedildi Şehit Piyade Teğmen Ömer Bağra Kürtçe ağıtlarla defnedildi

photo1656759482

Ankara Kızılay’da 30 yıldır berberlik yapan Gürol İnanır, girdi maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu dile getirerek, asgari ücret zammının beklentisinin altında kaldığını bildirdi.

IMG_3873

“Asgari ücret zammı giderleri karşılamaya yetmeyebilir”

İnanır, “Asgari ücret artış oranı dün belli oldu, fakat ben bu artışı yeterli bulmadım. Çünkü şu anda en uygun ev kirası yaklaşık 3 bin, 3 bin 500 TL arasında. 5 bin 500 TL alan, bunun 3 binini kiraya verdiği zaman, geriye eline az bir miktar kalacak. Elektrik, akaryakıt, su fiyatları deseniz oldukça yüksek seyrediyor. Şu anda olması gereken asgari ücret miktarı 7 bin 500 TL bandında olmalıydı. Fakat bu durum da işverenleri sıkıntıya sokabilirdi. Bu sefer eleman azaltma yoluna gidilebilirdi. Ben yanımda eleman çalıştıramıyorum çünkü, eleman çalıştıracak gücüm yok. Çalıştırmaya kalksam ya o ev geçindiremeyecek ya da ben geçindiremeyeceğim” dedi

IMG_3890

Görüşünü aldığımız diğer vatandaşlar ise, konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

Tayfun Tezcan: “Ankara Kızılay’da 12 yıldır esnaflık yapmaktayım. Asgari ücrete gelen zam açıkçası beklentimin altında kaldı. Asgari ücret açıklanmadan evvel birçok üründe fiyat artışı yaşandı. Benim beklentim 6 bin- 6 bin 500 civarındaydı.”

IMG_3912

“Asgari ücretle çalışan biri olarak ara zamma gidilmesi sevindirici”

Aslı Özcan: “Yaklaşık iki yıldır bir kafede asgari ücret alarak çalışmaktayım. Açıkçası, ben de ara zammı beklemiyordum. Ara zam yapılacağını duyunca şaşırdım. Asgari ücretin 5 buçuk olması beni oldukça sevindirdi. Gönlümden geçen asgari ücretin 6 bin olmasıydı fakat yeni açıklanan rakam da yeterli olacaktır. Verilen kararı, yerinde buldum”

IMG_3925

“Alım gücünün biraz daha yükseltilmesi lazım”

Özgür Emre Elçi: “Açıkçası yıl içerisinde asgari ücrete zam beklemiyordum, ara bir zam olması beni şaşırttı. Fakat, yapılan fiyat artışını yeterli bulmuyorum. Asgari ücrette artışa gidilmesi yerine bazı temel gıda ürünlerinde indirim yapılması vatandaşı daha rahatlatabilirdi. Bence, gıda fiyatlarının daha uygun hale getirilmesi daha iyi olurdu. Alım gücünün biraz daha yükseltilmesi, vatandaşı daha da rahatlatabilirdi.”

IMG_3899

“2 bin 825 lira asgari ücret aldığım zamanlar daha rahat geçiniyordum”

Bedriye İçel: “Bir restaurantta 3 senedir temizlik işlerine bakıyorum. Asgari ücretle çalışıyorum. Açıkçası ben 2 bin 825 lira asgari ücret aldığım zamanlar daha rahat geçindiğimi hatırlıyorum.

IMG_3949

Çünkü gıda ürünleri ve diğer giderler daha uygundu. Son zamanlarda temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışı bizi zora soktu.  Asgari ücret açıklanmadan önce herkesin bir tahmini vardı. 6 bin, 6 bin 900 TL arası bekliyorduk. İşverenden maaşımıza ekstra bir zam da talep edemiyorum çünkü, iş yerinin elektriği, kirası, faturası derken anca kendini çevirebiliyor. Bu anlamda iş yerimin de fazladan kar ettiğini düşünmüyorum. Bu yüzden, umarım temel gıda ürünlerinde, elektrik ve diğer girdi maliyetlerinde de bizleri oldukça rahatlatacak bir fiyat indirimine gidilir”

photo1656760724

“İki teker üzerinde ölümle burun buruna gelebiliyoruz”

Muharrem Gökçe, “Kuryecilikle uğraşmaktayım. Yapılan asgari ücret zammını yeterli buluyorum fakat, giderlerimiz o kadar arttı ki ucu ucuna yetişeceğini düşünüyorum. Yoksa 5 bin 500 TL oldukça iyi bir rakam.

IMG_3954

Akaryakıt ve kira fiyatları oldukça yüksek. İnsanlar kiraya bile 3- 4 bin ödüyor. Yaptığım meslek yani kuryecilik oldukça özveri istiyor. Yağmuru, karı, çamuru demeden yollardayız ve zaman zaman hayatı tehlikemiz olabiliyor.  İki teker üzerinde ölümle burun buruna gelebiliyoruz. Normalde yaptığım işe göre 10- 12 bin TL almam gerekir.”