ÖZEL HABER

Gönül AKTEPE/ Seçim öncesinde Merkez Bankası’nın Dolar/TL kurunu baskılamak için, kamu bankaları aracılığı ile piyasaya müdahale ettiği aktarılmış ve hatta birçok banka, nakit avans ve kredi işlemlerini durdurmuştu. Bu müdahalenin seçim sonrası durdurulması beklentisiyle, birçok yabancı kurum ve ekonomist de kurun yükseleceği tahminlerinde bulunmuştu.

Commerbank ise, kurun yıl sonuna kadar 20-25 aralığında seyredeceği tahminini öne sürmüştü. Bu tahmin yıl sonunu bulmadı. Seçimin hemen ardından, kur güne 23’ün üzerinde başladı.

Kur yükselişi dolara yatırım yapanları sevindirse de, kura bağlı ihracat ve ithalat kanadında durumlar aynı olmadı.

❝Türkiye ve AB birlikte daha güçlü❞ ❝Türkiye ve AB birlikte daha güçlü❞

Birçok kesimden yükselen o soruyu, ünlü ekonomist Dicle Bozdan Yeni Journal’da cevapladı.

Serbest piyasanın son durumunu aktaran ekonomist Bozdan; Türk Lirası’nın değer kaybedişine de dikkat çekti.Bozdan, sorularımızı yanıtladı:

-Dövizdeki rekor yükselişin sebebi ne?

-Dolardaki yükselişten ziyade, ‘Türk lirası değer kaybediyor’ dersek daha doğru bir ifade olabilir. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in isminin geçmesiyle birlikte, piyasaya gelen güven, sonrasında Sayın Şimşek’in konuşmalarında vurguladığı ifadeler, dolar kurunun serbest bırakılmasını sağladı ve dolar üzerindeki baskı kalkınca da yükseliş kaçınılmaz oldu.

-Bu yükselişler devam edecek mi?

-Dolar kurunun yükselmesi, özellikle ihracat açısından belki de istenilen ve aslında öngörülen de bir durum. Özetle bir miktar daha yukarı seyir bekliyorum diyebilirim. 

dolar altın

-Dövizin bu yükselişi piyasaları nasıl etkileyecek?

-Dövizdeki yükseliş, ihracatı ve bir miktar da dış ticaret açığı açısından iyi olabilir. Borsa tarafına baktığımızda, 440 dip seviyesinde olan borsanın da, Mehmet Şimşek’in piyasaya verdiği mesaj sonrası 5500 seviyesinin üzerine çıktığını görüyoruz. Dolar kurunun yükselmesi BİST 100 endeksine dolar bazlı daha ucuz hale getiriyor. Gram altın tarafı ise, dolara endeksli olarak yükseliş trendindeki hareketine devam ediyor.

dolar yatırım

“Döviz yatırımı için doğru zaman değil”

-Dövize yatırım yapmak isteyenler için uygun zaman nedir?

-Bence dövize yatırım yapmak için uygun zaman değil. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı da bizler için önemli. Oradan çıkacak olan kararında döviz kurları üzerinde etkisi olacaktır.

Bu yükselişler alım gücünü nasıl etkiler?

-Son 1 yıldır pandeminin de etkisiyle, doğal olarak enflasyon ve alım gücünde olağan bir zayıflama var. Alım gücündeki zayıflamayı sadece dolar kuruna bağlamak doğru olmaz. Bu alım gücünü zayıflatan etkenlerden sadece bir tanesi. Ama dolar kurunun yükselişi alım gücünü nasıl etkiler noktasında biz ülke olarak ihracatta bile ithalata bağımlı olduğumuz için alım gücündeki zayıflama bir süre daha devam edecektir.