ÖZEL HABER

Begüm Sıla EREN- Seçimin ardından beklenen zam tarifeleri uygulanmaya başlandı. Ankara’da Ocak ayında yapılan zam ile 200 gramlık ekmeğin fiyatı 8 lira olmuştu. Mayıs itibariyle 200 gramlık ekmeğin fiyatı 10 lira olarak belirlendi.

Uygulanan ara zamlı fiyat tarifesiyle birlikte ekmekler raflarda, fırınlarda, marketlerde yerini alırken, fiyatı gören vatandaş ise yeni tarife karşısında mağdur oldu.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.46.14

Fırıncılar, artan un fiyatlarının, enerji maliyetlerindeki artışın ve diğer işletme giderlerindeki yükselişin ekmek fiyatlarına doğrudan yansıdığını ifade ediyor. Bazı fırıncılar, artan maliyetleri karşılamak adına ekmek gramajlarında küçültmeye gittiklerini ve hatta bazı kaliteli un türlerini daha ekonomik alternatiflerle değiştirdiklerini dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.46.34

Ekmek satıcıları ise; bu zamlı fiyatın Ocak ayında beklendiğini ancak bu oranda direk bir artışın vatandaşı zorlayacağını, bu sebeple kademeli bir artışın daha doğru olduğunu söyledi.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.46.17

“200 gramlık ekmeği 10 liradan vermeye başladık”

 

Yeni zam fiyatını değerlendiren Fırıncı Hüseyin Eraylar, “Son zamanlar da biliyorsunuz ki her şey gittikçe pahalılaşıyor, su, un her şey artıyor. Elbette vatandaşı mağdur etmek doğru değil, burada insanların yüzü düşüyor, sorguluyorlar ancak dediğim gibi her şey pahalı ve ekmek fiyatları da yüzde 25 oranında yeni bir zam ile 10 liraya yükseldi. Ankara Fırıncılar Odası Başkanımız açıklama yapmıştı. Aslında Ocak ayı itibariyle 10 lira olmasını bekliyorduk, sonradan vatandaşı zorlayacağı düşünüldüğü için kademeli bir fiyat artışının uygun olabileceği söylendi. Bu sebeple ara zam konusu gündeme geldi. Şimdi de 200 gramlık ekmeği 10 liradan vermeye başladık. Marketlerde, ekmekçilerde de fiyat uygulamasını bu şekilde görebiliriz. Elbette kalabalık ailelerimizi anlıyoruz, dediğim gibi herkesin bütçesini zorluyor bu durum ama düşünün burada çalışanlar var, un fiyatları, elektrik, su fiyatları ve biliyorsunuz piyasalar her şeyi çok derinden etkiliyor. Umarım uygulama herkes açısından daha sağlıklı olur” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.46.16

Vatandaşlar ise bu fiyat artışlarının aile bütçelerini zorladığını belirtiyor. Özellikle düşük ve orta gelirli aileler, temel gıda maddelerinden biri olan ekmek fiyatlarındaki artışın, diğer harcamalarını kısıtlamalarına neden olduğunu ifade ediyor.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 10.46.16 (1)

Dövme salonlarına ilgi arttı: Randevu alabilmek imkansız! Dövme salonlarına ilgi arttı: Randevu alabilmek imkansız!

Ankara'da yaşayan birçok vatandaş, "Artan ekmek fiyatlarıyla birlikte aile bütçemizde ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Diğer harcamalarımızı kısmak zorunda kalıyoruz ve tasarruf etmek için alternatif yollar arıyoruz" şeklinde görüşlerini dile getiriyor.

Editör: Aybuke Ulusan