Akşener, Kahramanmaraş merkezli "asrın felaketi" olarak nitelenen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremden etkilenen Adıyaman merkezde ve Besni ilçesinde depremzedelerle bir araya geldi.

İBB'den metrobüs açıklaması İBB'den metrobüs açıklaması

Akşener, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, depremden sonra bölgeye giden milletvekilleri ve genel başkan yardımcılarından oluşan heyetten sahaya ilişkin bilgi almaya başladıklarını söyledi.

O bilgiler ışığında mümkün olduğunca bir canın kurtulabilmesi için her kapıyı çaldıklarını ve çalmaya devam ettiklerini belirten Akşener, "Bir can, o bir sayı değil, bir can. Dolayısıyla insanlarımızın kurtarılabilmesi, enkaz altından sağlıkla çıkabilmesi için elden gelen gayreti göstermeye çalıştık." dedi.

AA-20230210-30251135-30251133-IYI_PARTI_GENEL_BASKANI_MERAL_AKSENER_ADIYAMANDA_DEPREM_BOLGESINI_ZIYARET_ETTI-1

Muhalefetin halkın avukatı olması gerektiğine inandıklarını söyleyen Akşener, "Bizim sizin sesinizi duyurmak gibi bir görevimiz var. İktidarın da sizin problemlerinizi çözmek gibi bir görevi var. Onların işi çok. Biz o sesi, proje yapıp iletmek zorundayız." ifadesini kullandı.

Sahadaki izlenimlerini anlatan Akşener, şöyle devam etti:

"Gıdaya erişim kolaylaştı. Orada bir sorunumuz yok. Suya erişim çok zorluydu. Orada da sorunumuz yok ama şu anda iki derin problem var. Birisi barınma, ona bağlı ısınma. Tüpler üzerinden hem ısınma hem aydınlanma hem de yemek pişirmeye dair bir çalışma var. Onu sahadan aldığımız bilgiler ışığında kendisine (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) ben iletmiştim. Dolayısıyla bu başladı. Şimdi ilaç. Salgın hastalık çıkacağından korkumuz var. Ben 99 depremini yaşamış bir insanım. O günle bugün arasında bir fark var. O gün yazdı, bugün kış. Isınma ve barınmaya dair eksiklerimiz var. Bunların acilen tamamlanması lazım. Bir diğer konu da tuvalet ihtiyacı. Kadınlar bunu söyleyemiyor ama tuvalet ihtiyacı çok üst seviyede. Kadınlar açısından bu iş çok zor. Bir çadır kente gittik, güzel ama iki tuvalet yapmışlar. Buna zaman ayrılması gerekiyor."

Anne ve babasını kaybetmiş çocuklarla özel olarak ilgilenilmesi gerektiğine işaret eden Akşener, "Böyle dönemlerde çocuk çalınır. Organ için çalınır, satılmak için çalınır, başka şeyler için çalınır. Annesini, babasını kaybetmiş çocukları Allah rızası için devletin kurumlarına teslim edin. Diyelim ki ulaşamadınız, bizi arayın. Bizi arayın, biz teslim edelim. Lütfen, çok rica ediyorum, küçük çocukların peşinde olacaksınız." diye konuştu.

AA-20230210-30251135-30251134-IYI_PARTI_GENEL_BASKANI_MERAL_AKSENER_ADIYAMANDA_DEPREM_BOLGESINI_ZIYARET_ETTI-1

Milletin feraseti, irfanı ve yardımlaşma duygusunun inanılmaz olduğunu belirten Akşener, şunları söyledi:

"(Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için) anlayışımız tecelli etti. Bunu hep beraber görüyoruz. Bu da çok önemli ve değerli. Bu milletin bir mensubu olmaktan çok gurur duyuyorum. Ben aynı esnaf gezer gibi geziyorum. Partimi esnaf dükkanlarının içinde hiç övmedim, bir başka partiyi yermedim. Sadece dinledim ve ilettim. Burada da öyle geziyorum. Biz yangın söndürmek üzere geziyoruz. Yangından mal kaçırmak gibi bir telaşımız yok. Şunu söylemek zorundayım, bu tek adam sistemi, partili cumhurbaşkanlığı sistemi kurumlarımızın içini boşaltmış, 'kurum' ve 'devlet aklı' diye bir kavram kalmamış. Buna bağlı olarak da liyakat ortadan kalmış. Bugün sadece sizin aracılığınız ile iletiyorum. Günü geldiğinde elbette daha farklı açıklamalar da yapacağız."