Seçim öncesinde yüzde 1,26 olan bankaların kredi kartı süreçleri için işyerlerine uyguladığı azami komite oranı, 1 Eylül prestijiyle yüzde 2,71’e, 1 Ekim prestijiyle yüzde 3,16’ya yükseldi.

Kredi kartında taksitli süreçlerde işyerlerine uygulanacak azami komite oranı ise, her ek taksit için yüzde 3,16’ın yarısı oranında artıyor. Hal bu türlü olunca, akaryakıt istasyonlarının kâr marjları önemli formda geriledi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, bir litre akaryakıtta dağıtımcı ve bayinin toplam brüt kâr marjının yüzde 8,6 olduğunu, bayiye kalan yüzde 4,3’lük brüt kâr marjının 3 puanlık bölümünü bankaya POS komisyonu olarak ödemek zorunda olduklarını, geriye kalan yüzde 1,3’lük brüt kâr marjıyla istasyonu ayakta tutmalarının mümkün olmadığını dile getirdi.

Altın fiyatlarında gerileme sürüyor! Altın fiyatlarında gerileme sürüyor!

Akaryakıta gelen kur ve vergi zamlarının kendilerine yaramadığını, aksine işletme sermayesi ihtiyacını artırdığını, faiz artışlarının da hem POS komisyon oranlarını hem de kredi faizlerini artırarak kendilerine zarar verdiğini belirten Aktaş, “Ya kâr marjımız artırılmalı ya da bankaların POS komisyon oranları düşürülmeli. Yoksa istasyonlar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak” dedi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi