AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Genel Merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yavuz, Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katıldığını, ittifaka mensup 4 partinin üzerinde anlaştığı seçim protokolünü Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim ettiklerini hatırlattı. Cumhur İttifakı'na dahil olan 4 partinin kendi logosuyla seçimlere gireceklerini ifade eden Yavuz, "Ancak 4 partinin de ortak cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan olacak. Bunu bugün birlikte deklare etmiş olduk" dedi.

Cumhur İttifakı'na destek veren HÜDA-PAR'ın seçime kendi logosuyla girmeyeceğini belirten Yavuz, HÜDA-PAR AK Parti listelerinden seçime katılacaklarının altını çizdi. Cumhur İttifakı'na dahil olan siyasi partilerin kendi hükmü şahsiyetlerini ve özgün siyasi kimlerini muhafaza ederek ittifaka katıldıklarını söyleyen Yavuz, şu ifadeleri kullandı:
"Bu ittifak, koltuk ve makam pazarlıkları ve paylaşımları değil, temel ilkeler zemininde anlaşma ve hedeflere birlikte yürüme üzerine inşa edilmiştir. Cumhur İttifakı milli bekayı esas alan, ahlaki ve siyasi uzlaşma temelli bir birlikteliktir. Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı olmayıp Türkiye'ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında milli ve ahlaki bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihi bir birlikteliktir. Cumhur İttifakı Türkiye'nin istiklalini ve istikbalini her şeyin üstünde tutan bir anlayışın resmidir. Cumhur İttifakı cumhuriyetimizin yeni yüzyılında Türkiye'yi her açıdan lider ülke haline getirmek ve yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmak azim ve kararlılığı içindedir."

"Bu yüzyılın parlayan yıldızı Türkiye olacak"

Küçükçekmece’de bir iş yerine ses bombası atıldı Küçükçekmece’de bir iş yerine ses bombası atıldı

Cumhur İttifakı'nın yeni haliyle çok daha büyük işlere ve devasa icraatlara imza atacağını belirten Yavuz, "İnşallah bu yüzyılın parlayan yıldızı Türkiye olacak. Ben, hem AK Parti hem Cumhur İttifakı'nın diğer bileşenleri olan MHP, BBP ve Yeniden Refah partisi hem de HÜDAPAR için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yavuz, ANAVATAN ve DSP'ye mensup olup AK Parti listesinden seçime girecek aday bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, herhangi bir partinin, herhangi bir kişiyi kendi listesinden aday gösterebileceğini bunda bir sakınca bulunmadığını söyledi. Yavuz, "Listeler 9 Nisan'da YSK'ya teslim edilinceye kadar birçok ihtimalin söz konusu mümkündür ama bizim açımızdan şu an için verilmiş başka herhangi bir karar yoktur” diye cevap verdi.

Yeniden Refah Partisi'nin ittifaka katılma sürecinin sorulması üzerine Yavuz, bir süredir yürütülen müzakerelerin ardından Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katıldığını belirterek, "Çok büyük bir problem yoktu. Ben ümidimi devam ettirdim. Bunun olabileceğini öngörmüştüm, oldu da çok şükür. Yeniden Refah Partisi kendi logosuyla seçime girmektedir. Dolayısıyla aldığı milletvekili kendisinin milletvekilidir. Ne kadar milletvekili çıkaracağına ilişkin benim bir tahminde bulunmam mümkün değildir" diye konuştu.