Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri ile Sur Belediyesi’ne açılan soruşturmalara ilişkin bir açıklama da AK Parti Diyarbakır eski İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın’dan geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aydın, konu hakkında şunları dile getirdi:

“HDP döneminde kayyum neredeyse zorunluluktu”

“HDP döneminde geçmiş seçimlerde kazanılan belediyelerde yapılan uygulamalar, Kayyum atanması için neredeyse bir zorunluluk oluşturmuştu.

Belediye yönetimlerinin seçilen başkan değil de, Kandilden görevlendirilip Belediyede işçi olarak yerleştirilen kişiler eliyle sürdürülmesi, Belediye imkanlarının hizmet yerine örgüt faydasına kullanılması gibi hiç kimsenin kabul edemeyeceği uygulamalar ile adeta Kayyum atanmasına Devlet mecbur edilmişti.

Aradan yıllar geçti ve 31 Martta yerel seçimler yeniden yapıldı. Dem Parti bu seçimlerde, 3 Büyükşehir, 7 İl, 58 İlçe ve 7 belde olmak üzere toplam 75 belediyede seçimleri kazandı.

“Kabul edilebilir yanı bulunmayan hadiseler oldu”

Önce Van’da, Yargı eliyle başlatılan kötü bir süreç üzerinden, hiç istenmeyen olaylara şahit olduk. Ardından Diyarbakır, Mardin, Bağlar ve Sur belediyelerinde demokrasi şemsiyesi altında kabul edilebilir yanı bulunmayan hadiseler oldu.

Bir anda daha seçimin ayı bitmeden, “Kayyum” çağrılarına hatta çok daha fazlasının istendiğine şahit olmaya başladık.

Evet, bu hadiselere sebep olanların, kişisel olarak soruşturulması, yargılanması yapılmalıdır, bu olması gerekendir.

“DEM Parti’nin 75 belediyesine kayyum atanması, hak ve nesafet kuralları ile bağdaşmaz”

Ama salt münferit bu hadiseler göz önünde bulundurulup, Dem Parti’nin 75 belediyesine kayyum atanması, hak ve nesafet kuralları ile bağdaşacak bir durum olmayacaktır.

Ortada genel olarak, bir bütün halinde yapılan bir eylemsel birliktelik yoktur. Hukuki ifadeyle; Dem belediyelerinde, hepimizi rahatsız eden bu hadiselerde, eylemsel bir bütünlük, birliktelik ve süreklilik yoktur.

Gelen tepkilerle birlikte, zaten bu belediyelerde geri adımlar atılmış ve olması gereken şekilde davranılmaya başlanmıştır.

“Seçmen iradesine saygı göstermek demokrasinin gereğidir”

Bayraktar: Hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz! Bayraktar: Hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz!

Hal böyle iken, seçmen iradesine saygı göstermek demokrasinin gereği olarak esas olmalıdır. Dem belediyelerinin icraatları ve uygulamaları takip edilerek süreç yürütülmelidir. Dem Parti belediyelerinin, icra yönüyle belediyeleri nasıl yönetecekleri veya yönetemeyecekleri herkes tarafından görülebilmelidir. Bölgenin gelecek sosyolojisinin buna ihtiyacı vardır.

“İktidarla DEM Parti seçmeni Kürtler arasındaki mesafeyi daha da derinleştirir”

Belki de tam da Terör örgütünün planladığı şekilde, hışımla ve aceleyle davranılması, İktidarla Dem Parti seçmeni Kürtler arasındaki mesafeyi daha da derinleştirmekten öteye gidemeyecektir.”

Editör: Cinar Cinar