AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türk Devletleri Teşkilatı konusundaki gelişmelerle ilgili Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

“Diplomasiye bir şans verildiğinde müzakere yoluyla çözüm mümkün” “Diplomasiye bir şans verildiğinde müzakere yoluyla çözüm mümkün”

Çelik, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda şu ifadeleri kullandı:

''AB tarafından KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olmasına ilişkin yapılan açıklama haksız ve ikiyüzlü bir açıklamadır. Avrupa Birliği, Kıbrıs konusunda Yunanistan ve GKRY’nin peşinde sürüklenmektedir. O yüzden bu açıklamalar yok hükmündedir...Kıbrıs Türkleri uluslararası toplumun saygın bir üyesidir. KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması doğru ve son derece doğal bir durumdur... Avrupa Birliği’nin KKTC’yi yok saymaya çalışan tutumu tarihi ve siyasi açıdan ilkesiz bir yaklaşımdır. Cumhurbaşkanımızın son olarak Türk Devletleri Teşkilatı toplantısında vurguladığı gibi KKTC’nin hak ve menfaatlerini her zeminde savunmaya devam edeceğiz…''

​​​​​​Avrupa Komisyonu, Ankara'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci devlet olarak kabulüne ilişkin açıklamalarını kınamıştı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano dün yaptığı açıklamada, "AB, ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararları uyarınca, AB'nin uluslararası hukukun bir konusu olarak yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıdığını, en yüksek siyasi düzey de dahil olmak üzere defalarca açıkça belirtti" derken "Kıbrıs Türk ayrılıkçı varlığının uluslararası olarak tanınmasını kolaylaştıracak veya herhangi bir şekilde yardımcı olacak herhangi bir eylem, Birleşmiş Milletler himayesinde çözüm müzakerelerinin yeniden başlatılmasına elverişli bir ortam yaratma çabalarına ciddi şekilde zarar verir." ifadelerini kullanmıştı.

Stano ayrıca AB'nin siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon planına olan desteğini da yineledi. “Bunun alternatifi yok” dedi.