AK Parti'nin HDP ile aynı karede olmasına hem siyasilerden hem de kamuoyundan tepki yağdı. AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner ve AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar da eleştiren isimler arasında yer aldı.

CHP'nin başörtüsü teklifi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasal değişikliği çağrısı gündemdeki yerini koruyor. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AK Parti heyeti, başörtüsü konusunda hazırlanacak anayasa değişikliği için MHP, CHP, HDP ve İYİ Parti gruplarını ziyaret etmişti.

AK Parti'nin her fırsatta ''terör örgütüyle işbirliği'' argümanı ile muhalefet partilerini hedef alması sonrası HDP'yi ziyaret etmesi tepkilere neden oldu.

İBB'den Hira Nur Vakfı'na mühür İBB'den Hira Nur Vakfı'na mühür

Bakan Bozdağ ve beraberindeki heyetin HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş, Saruhan Oluç ve Parti Sözcüsü Ebru Günay’la görüşmesi AK Parti içerisinde de kriz çıkardı.

682826

AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "AK Parti karar vermeli: HDP’yi kendisiyle oturulup konuşulacak ve desteği önemsenecek bir parti olarak görüyorsa o vakit HDP’ye dair dilini ve yaklaşımını değiştirmeli" sözleriyle AK Parti'ye seslendi.

Sözkonusu görüşmeye bir eleştiri de AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Şamil Tayyar'dan geldi.

Tayyar, Metiner'in paylaşımını alıntılayarak, "Kesinlikle. AK Parti, HDP’ye nasıl bakıyorsa o düzlemde ilişkisini yürütmelidir. PKK’nın siyasi uzantısı ve kapatılması gereken bir partiyse, onlarla niye Anayasayı konuşuyoruz? PKK ayrı HDP ayrıysa aynileştiren dil ve üsluba niye ihtiyaç duyduk? Bu muhakemeyi yapmalıyız" ifadelerine yer verdi.

Ekran Resmi 2022-11-04 20.35.47