AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

''Milletimizle ilgili hasta adam benzetmesinin yapıldığı dönemde biz burada varız, burası bizim vatanımız, geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. Bu millete hizmet etmek her zaman onurların en büyüğü oldu. O zor şartlarda Atatürk ve arkadaşları çok büyük devrimler gerçekleştirdi. Zorlukların bir kısmı içerde bir kısmı dışarda gerçekleşti.

FETÖ darbe girişimi, iç tehditlerin en alçaklarındandı. Bu girişim en kalleş girişimlerden biri olarak kayda geçti. DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerine en kararlı duruşu göstermeye devam ediyoruz.  Geçmişte millete karşı kullanılan vesayet girişimleri bu dönemde sona ermiştir.  Togg'un yollarda görülecek olması, petrol rezervleri, sondaj gemileri çok önemli dönüm noktalarıdır. Büyük eserlerle Türkiye Yüzyılı'na damga vurmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin bu yüzyılını içi dolu bir özgüvenle karşılıyoruz.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Sorunların diplomasiyle çözülmesini gerektiğini her defasında vurguluyoruz. Türkiye, kendisiyle masada diyalog kurmak isteyenler için güvenilir bir ortaktır. Savaş nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizi Cumhurbaşkanımız tarafından başarıyla yönetilmiş Türkiye güvenli bir liman olmuştur. Eski dünyanın dikişleri çözülüyor, yeni bir dünya doğamıyor. Dengeler değişiyor. Uzun bir soğuk savaşın belirginleştiğini söyleyebiliriz. Ukrayna'da kalıcı bir barış ufukta görülmüyor. AB toplantısında Cumhurbaşkanımız olmadan Rusya-Ukrayna toplantısı yapılacağı gibi bir  yanılgı içine düşüyorlar.   Türkiye ile ilgili raporlarında yalan yanlış bilgilere yer verenler, Diyarbakır Annelerini görmüyor. Diyarbakır Annelerini raporlarında görmeyenler utansın. 346 ailemizden 39'u çocuklarına kavuştu.

TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARI

Terörle mücadele verilmeseydi bugün Türkiye, kendi şehirlerinde her gün terör örgütlerinin saldırılarında bombalar patlayan bir tabloyla karşılaşırdı. Eğer bu terörle mücadele verilmeseydi, FETÖ, tekrar sahne almak için her türlü yolu denerdi. Bu cumhuriyetimizi korumak için meşru mücadeledir. Terörle mücadele hukuk devletimizi koruma iradesidir. Hiç kimse bize terörü mazur göstermeye kalkmasın. 

MOSKOVA'DAKİ GÖRÜŞME

Suriye'de bu iç savaş başlamadan evvel Türkiye Suriye halkının faydasına olacak şekilde bir irade ortaya koyduk. Biz Arap baharıyla çıkan dalgalar karşısında daha pozitif bir yaklaşım ortaya koyulmasını savunduk. Türkiye her zaman Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olmuştur. Sorunun silahla değil diplomasiyle yoluyla korunması gerektiğini ifade ettik. Gelinen noktada şöyle bir tablo var. Akdeniz'de hemen hemen her ülkenin bir savaş gemisi var. Suriye'deki terör yapılarını destekleyerek bunları devletimsi yapılar haline getirmeye çalışıyorlar. Sınırımızın dibinde bir Afganistan istemiyoruz. Türkiye, Suriye halkının yararını gözeten bir irade koyarak ortaya çıkıyor.

SEÇİMİN TARİHİ DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Bu seçim takvimiyle ilgili gündem, seçimin 18 Haziran'da yapılması yönünde irademiz var. Çıkabilecek bazı sıkıntılar, vatandaşlarımızın yurt dışında seyahat dönemi olması, çeşitli şekillerde ülkemizde hareketliliğin yaşandığı dönem olması sebebiyle değerlendirme yapılıyor. Bu tabii ki bir erken seçim düzeyinde tarih değerlendirmesi olmayacak. Bununla ilgili kesin bir karar yoktur, olunca sizinle paylaşacağım. Kişiler çeşitli ortamlarda son aldıkları pozisyona göre geçmişi yeniden yapılandırabiliyorlar. Ben geçmişte şöyle yapmıştım, yeterince destek verilmedi gibisinden. Cumhurbaşkanımızın eski Başbakanlık binasında yaptığı toplantılara bakın, fotoğraflar, çekimler ortada. 6'lı Masa seçmenlerine bir profil göstermek için, birileri de yeni profil tarihselliği üretiyorlar. 'Ben o zaman şunu demiştim, o yüzden işyer iyi oldu'. Seçmen kitlesini kandırmış oluyorsunuz. O dönemde beraber siyaset yapan pekçok kişi AK Parti yönetiminde, Bakanlar Kurulu'nda. Büyük demokrasi kahramanları, terörle mücadele kahramanları şekilde yapılan konuşmaları da dinliyoruz.

Saygınlık geçmişte bir şey yapmışsanız, bir yolu beraber yürümüşsünüz, o zamanın hatıralarına, yaşanmışlıklarına saygı duymakla olunur. Ben sayın Cumhurbaşkanına o zaman şu şekilde davranmıştım, o da bana şunu şunu demişti, diyorlar. 6'lı Masa'dakilerin bunlara dikkat etmesi lazım. Bu şekilde bir siyasi tutum ortaya koyanların aynı şeyi burada yapacağı açıktır. Siyaset gelecekle ilgili olarak toplumun önüne vizyon koymak sanatıdır. Bu bütün partiler için geçerli. Bir şekilde geçmişte ortak zeminlerde buluşulmuş, hele de birilerinin kendilerini demokrat göstermek için Cumhurbaşkanımızla ilgili olarak otoriterdir gibisinden tutum ortaya koymasının hiçbir ahlaki temeli yoktur.

SİNAN ATEŞ SUİKASTI

Ailesine başsağlığı diliyoruz. Burada bu menfur olay gerçekleştikten sonra yapılan yorumların birçoğunu gördük. Hiçbirine itibar edilmemesi gerekir. Ölüm üzerinden siyaset yapmaya kalkanlar var, bu tutumlar ahlaki değil. Emniyet bu konunun bütün boyutlarını açığa çıkaracaktır. 

PARİS'TEKİ TERÖR FAALİYETLERİ

PKK terör örgütünün en güçlü şekilde faaliyet yürüttüğü ülkelerden biri Fransa. Şimdi gelinen noktada biz terörü himaye etmeyin demiştik. Ortaya çıkan tablo bu, günlerce Paris'i yakıp yıktılar. Tabii ki öncesinde yaşanan faşist olayı da kınıyoruz. Kim terörü himaye ederse, yarın bir gün bununla yüzleşmek zorunda kalır. Bunun çaresi nedir, her zaman söylüyoruz, gelin hiçbir ayrım yapmadan terör örgütleriyle mücadele konusunda ortak iş birliği yapalım.''