TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde aynı statüdeki sayman ve ayniyat saymanlarının 3600 ek gösterge kapsamında ayrımcılığa tabi tutulduğunu söyleyerek "Yasadan saymanlar yararlanırken ayniyat saymanları kapsam dışında bırakıldı." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Cephesi Komutanlığı yapan Kazım Karabekir'i vefatının 75. yılında andı. Doğu Anadolu'da vatan topraklarını işgalden kurtaran Kazım Karabekir'e "Şark Fatihi" unvanının da verildiğini hatırlatan Bülbül, "Balkan Savaşları, Edirne savunması, Çanakkale, Kut'ül Amare gibi cephelerde savaşan Kazım Karabekir Paşa, bütün bunların yanında Ermeni çetelerinin mezalimine uğrayarak yetim ve öksüz kalan çocuklara da kol kanat germiş, kolordusunun imkanlarıyla çok sayıda okullar açmış ve 'yetimlerin babası' olarak anılmıştır. Milli Mücadele kahramanı Kazım Karabekir Paşa'yı vefatının seneyi devriyesinde rahmet ve minnetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Turistleri taşıyan midibüs otomobili ezdi: Ölü ve yaralılar var Turistleri taşıyan midibüs otomobili ezdi: Ölü ve yaralılar var

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Anayasa Mahkemesinin HDP'nin kapatma davası kararının seçimden sonraya bırakılması talebini reddetmesine ilişkin "Cumhur İttifakı, siyasi baskılarını Anayasa Mahkemesi üzerinde kurdu ve Türkiye'nin en üst mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi maalesef bu baskılara boyun eğdi." dedi.

Cumhur İttifakı'nın, Anayasa Mahkemesini her türlü hukuksuzluğa alet ettiğini savunan Oluç, "Bu, iktidarın yaptığı ilk iş değil, son iş de olmayacak. Artık FETÖ taktiklerini çok iyi uyguluyorsunuz. Kendi 'Vural Savaş'ınızı buldunuz ama şundan emin olun; HDP'yi adalet, demokrasi ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçiremeyeceksiniz." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı bünyesinde sözleşmeli çalıştırılan personele iş sonu tazminatı ödenebilmesine imkan tanıyan kanun teklifinin komisyon gündemine alınmamasını eleştirerek, TBMM'nin, "yasaların yapıldığı ancak yaptığı yasalara uymayan bir kurum olamayacağını" söyledi.

Teklifte TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un imzası bulunduğuna işaret eden Altay, "Komisyon Başkanının, Meclis Başkanı'na hiç mi saygısı yok? Bunu bir ayıp, hak gasbı olarak görüyorum. Meclis, kendi çalışanlarının hakkını korumak zorunda. TBMM çalışanlarının özlük hakları konusunda, Meclis Başkanı'nın verdiği kanun teklifini dikkate almayan bir Meclis olarak tarihe geçmeyi doğru bulmuyorum." dedi.

"4 milyon 800 bin vatandaş emeklilik imkanına kavuşacak"

AK Parti Grup Başkanvekili Tunç, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini içeren kanun teklifinin teknik çalışmalarını tamamlayarak milletvekillerinin imzasına açtıklarını belirtti.

EYT düzenlemesinin yasalaşması için çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Tunç, ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin, sonraki süreçte 4 milyon 800 bin vatandaşın emeklilik imkanına kavuşacağını kaydetti.

Tunç, "Milletimizin beklentilerine cevap vererek; 3600 ek gösterge, sözleşmeli memurların kadroya alınması, asgari ücret, emekli ve memur maaşlarıyla ilgili düzenlemeleri yaptığımız gibi EYT problemini de kısa süre içinde çözmüş olacağız." diye konuştu.

Seçimler yaklaştıkça bazı Avrupa ülkelerinde, Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret ve hezeyanların sürdüğünü ifade eden Tunç, şöyle devam etti:

"İsveç ve Hollanda'daki alçaklar ile İngiliz The Economist dergisinin ardından Alman Stern dergisi yeni bir medya garabetine imza attı. Ülkemizin kaynakları arttıkça, milletimizin refahı yükseldikçe, ekonomimiz küresel enflasyona rağmen büyüdükçe, dengeli, hakkaniyetli ve ilkeli dış politikamız sürdükçe Avrupa'nın bazı ülkelerinden sesler geliyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç durmayacak, Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 'Türkiye yüzyılı' vizyonuyla gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Aziz milletimiz, Cumhurbaşkanı'mıza yönelik bu saldırılara her zaman olduğu gibi yeri geldiğinde cevabı verecek."

Milli enerji hamlesinin devam ettiğini, Filyos'taki çalışmalarda ivme kaydedildiğini anlatan Tunç, "710 milyar metreküp doğalgazın milletimize ulaşmasına çok az kaldı. 2 bin 200 metre derinlikte 170 kilometre uzunlukta boru hattının döşenmesi tamamlandı. 50'den fazla gemi, 9 bin 500 personel şu anda Sakarya Gaz Sahası'nda çalışıyor." bilgisini verdi.