Telefonunuza AFAD hayati uyarı bildirim mesajı gelmiş olabilir. Peki 12 Kasım'da deprem mi oldu? AFAD hayati uyarı bildirimi nedir ve AFAD bildirimi kapatma ve açma nasıl yapılır sorularının yanıtları

Meteoroloji bölge bölge uyardı: Kuvvetli yağışa ve rüzgara dikkat! Meteoroloji bölge bölge uyardı: Kuvvetli yağışa ve rüzgara dikkat!

Günümüz akıllı telefonların neredeyse tamamında, acil durum uyarı sistemi yer alıyor. Herhangi bir acil durumda, ülkelerin yetkili birimlerince bu sistem üzerinden telefonlara acil durum uyarısı gönderilebiliyor. Türkiye'de de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, bildirim gönderilebiliyor. Hatta Türkiye'de ilk kez 12 Haziran'da kullanılan bildirim sistemi üzerinden telefonlara hayati uyarı bildirimi gönderilmiş, birçok telefondan AFAD siren sesi duyulmuştu. Söz konusu AFAD bildirimi, akıllara "AFAD neden bildirim gönderdi?" sorusunu getirirken, birçok vatandaş da "Deprem mi oldu?" diye merak etmeye başladı. Peki AFAD hayati uyarı bildirimi nedir? Android ve iPhone hayati uyarı bildirimi kapatma ve açma işlemi nasıl yapılır? İşte yanıtları:

AFAD, Türkiye'de deprem, yangın, sel vb. gibi doğal afetlerde telefonlara uyarı mesajı gönderebiliyor. Peki AFAD hayati uyarı bildirimi mesajı nedir? Android ve iPhone AFAD hayati uyarı bildirimi, acil durumlarda akıllı telefonlara gönderilen sistem bildirimidir. AFAD uyarı mesajları sayesinde birçok vatandaş doğal afetlerden haberdar olabiliyor.

12 Kasım 1999'daki Düzce depreminin yıl dönümünde, tüm Türkiye genelinde deprem tatbikatı gerçekleştirilecek. Bu bağlamda 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57'de AFAD tarafından telefonlara hayati uyarı bildirim gönderilecek. Android ve iPhone telefonlara gönderilecek AFAD acil durum bildiriminde "AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır." yazacak.