Bakan Fidan, İranlı mevkidaşı ile görüştü Bakan Fidan, İranlı mevkidaşı ile görüştü

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu hakkındaki iade sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tunç, "Biz soruşturmayı başlatırız ancak yargılama için şahsın ifadesinin alınması gerekmektedir. Kaçak statüsüne giren kişi, ABD tarafından yargılanabilir. ABD, şahsın yabancı bir ülkede suç işlemesi nedeniyle kendi yasalarına göre yargılanacağını belirtebilir. Bizim umudumuz, ABD'nin iadeyi gerçekleştirerek Türkiye'de yargılama yapılmasıdır." şeklinde konuştu.

ABD'den cevap bekleniyor

Eylem Tok ve oğlunun iadesi konusunda yaşanan sürece de değinen Tunç, "ABD Adalet Bakanlığından bize yazı geldi. Bu yazıda bazı belgelerin istendiği belirtiliyor. Biz de istenilen belgeleri tamamladık ve süreci yakından takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

İstanbul Eyüpsultan'da 1 Mart'ta meydana gelen trafik kazasında lüks bir otomobille ATV tipi araçlara çarpıp bir kişinin ölümüne ve dört kişinin yaralanmasına neden olan sürücü T.C. ile annesi Eylem Tok, kaza sonrası Mısır'a kaçmış ve ardından ABD'ye gitmişlerdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, zanlılar hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve Türkiye'ye iadeleri için diplomatik ve Interpol aracılığıyla girişimlerde bulunulmuştu.