TikTok'ta perşembe paylaşılan videoda, Franklin Academy adlı okuldaki üç öğrencinin namaz kıldığı görülüyor. Bu esnada, bir öğretmenin "Bir dakika, burası benim odam. Hepiniz bu büyüyü yapıyorsunuz" dediği duyuluyor. Adı açıklanmayan eğitimci daha sonra "Ben İsa'ya inanıyorum dolayısıyla burayı rahatsız edeceğim" diyerek öğrencilerin arasından geçiyor.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre öğrenciler görmezden gelip namaz kılmaya devam ederken bir başkası, eğitimcinin "Neden benim odamdalar?" sorusuna "Namaz kılıyorlar" yanıtını veriyor. Sosyal medyada viral olan video şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyon kez izlendi.

İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin gittiği okul videonun paylaşıldığı gün yaptığı açıklamada "Çok sorunlu TikTok videosu" hakkında bilgileri olduğunu bildirdi. Ayrımcılığa hiçbir şekilde müsamaha gösterilmediğini vurgulayan okul, öğretmenin işten atıldığını duyurdu.

Franklin Academy, öğretmenin kimliğini ve olayın ne zaman meydana geldiğini açıklamadı. Öğrencilerin neden öğretmenin odasında namaz kıldıkları ve buna izinleri olup olmadığı bilinmiyor.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi'nin Florida biriminin yöneticisi Abdullah Jaber, bu tür olayların okul personelinin dinlere dair farkındalığının artırılmasının önemini gösterdiğini savundu.

Konseyin ağustosta yayımladığı bir rapora göre Florida'da Müslüman karşıtı zorbalık ve ayrımcılığa yönelik şikayetler bu yıl arttı.

Rus petrol ambargosunda rota değişiyor Rus petrol ambargosunda rota değişiyor