Konuşmasını yapan EMEP Başkanı Ercüment Akdeniz, "İnkârcı ve yok sayıcı tutumları devam ettirsen bu ittifak kendi adayını da çıkartacak" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu'nun (SMF) kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı'nın ilk mitingi Kartal Meydanı'nda düzenleniyor. Mitinge gelenler Başak durağında buluşarak oluşturulan kortejlerle miting alanına yürüdü.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, CHP Genel Merkezinde Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, CHP Genel Merkezinde

Mitinge Marmaray ile gelenler Başak durağında iniyor. Burada ittifakta yer alan partiler Neyzen Tevfik Caddesi boyunca kendi kortejini oluşturuyor. Kortejler oluşturulduktan sonra miting alanına kadar yaklaşık bir kilometre yürüyüş yapılacak. TİP, HDP ve diğer parti kortejleri miting alanına giriş yapıyor.

Demirtaş'ın sürprizi: Emekçiyiz Biz

Miting Selahattin Demirtaş'ın sürprizi ile başladı. Demirtaş'ın sözlerini yazdığı "Emekçiyiz Biz" şarkısını miting alanındaki kişiler coşkuyla dinledi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan - Mithat Sancar - Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz

TÖP'lü Juliana Gözen, HDP'yi kapatma davasına tepki gösterdi

Toplumsal Özgürlük Partisi Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, konuşmasında "15 Ocak 2023 tarihini kimse unutmayacak. Bu tarih Türk halkı ile Kürt halkının kendi seçeneğini yarattığı tarih olarak kayıtlara düşecek. Söz veriyoruz kardeşler ülkeyi bataklığa sürükleyenleri göndermeye buradan söz veriyoruz. Neymiş seçim tarihini de seçime kimlerin gireceğini de belirleyecekmiş. Neymiş milyonlarca insanın iradesi olan HDP'yi kapatacakmış. Ne yaptıysan, ne ettiysen bu 20 yıllık iktidarında bu halk sana boyun eğmedi, şimdi mi eğecek. Hadi oradan" diyerek iktidara seslendi.

"Halkımıza randevu vermeyen yandaşların hastanelerini kamulaştıracağız"

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Hakan Öztürk de konuşmasını yapmak üzere sahneye geldi.  Halkın, yoksulluğuna ucuz ekmek sıralarını örnek vererek dikkat çeken Öztürk, "Halkımız o hastanelere randevu almak için başvuruyor ama randevu bulamıyor. Ama diğer tarafta yandaşların büyük binalarda hastaneleri bir kenarda duruyor. Bu böyle olmaz, böyle sağlık sistemi olmaz. Biz halkın sağlık sorununu çözebilmek için çok büyük kamu yatırımları yapacağız. O büyük, yandaşların hastaneleri halkımıza randevu vermiyorsa onları da kamulaştıracağız" dedi.

EMEP Başkanı Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı kendi adayını da çıkartacak kardeşim

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, halka sesleniyor. Akdeniz, konuşmasında şunları söyledi:

"Tek adam yönetimini göndereceğiz. Burada dipten gelen bir dalga var bu dalgaya kulak verin. Şimdi bize soruyorlar seçimlerde ne yapacaksınız? Biz 5 Ocak'ta Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bir bildiri yayınladık. Orada şunu dedik en geniş toplumsal tabakada ortak adayın ortaya çıkması için işe başlıyoruz, kolları sıvıyoruz buna var mısınız dedik. İkinci olarak bak kardeşim bu sese kulak vermiyor, kulak kapatıyorsan; bak sana söylüyorum bu ülkede işçilerin, kamu emekçilerinin, yoksul emekçilerin gençlerin, kadınların, Kürt halkının oyları, eşit yurttaşlık isteyenlerin oyları çantada keklik değil kardeşim bunu da bileceksin. Eğer İnkarcı yok sayıcı tutumları devam ettirirsen Emek ve Özgürlük İttifakı kendi adayını da çıkartacak kardeşim. Halkla birlikte, bu meydanlarda çıkaracak. Buradan soruyorum arkadaşlar bu yetkiyi Emek ve Özgürlük İttifakı partilerine veriyor musunuz?"

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan: İttifaklarımızla birlikte seçimlere damgamızı vuracağız

"Emek, özgürlük, cesaret, kararlılık burada diye konuşmasına başlayan" HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi:

"Tecrit politikalarına, kayyum rejimine, siyasi baskılara dur demek için buradayız. Asıl hikâye bizim hikâyemizdir. 7 Haziran'da başlayan bir başarı hikayemiz var. Bu başarı hikayesini şimdi ülkeyi yönetme hikayesine dönüştüreceğiz. Halklarımızla, dostlarımızla, bileşenlerimizle, ittifaklarımızla birlikte seçimlere damgamızı vuracağız. Bizim mücadelemiz İstanbul kadar sağlam, büyük, kararlıdır. Bizim ittifakımız İstanbul kadar güzeldir ve İstanbul'un bahçesidir."