Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, 2 kentte olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından düzenlenen operasyonlarda 300 ton uyuşturucu ele geçirildi, 53 kişi gözaltına alındı.

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, televizyona yaptığı açıklamada, 1 Kasım'daki OHAL ilanından bu yana uyuşturucu çetelerine büyük darbe vurulduğunu ve 300 ton uyuşturucuya el konulduğunu belirtti.

Lasso, "53 suçlu yakalandı ve yaptıklarının bedelini ödemeleri için onları adalete teslim edeceğiz. Uyuşturucu suçluları bilsin ki elimiz titremeyecektir." ifadesini kullandı.

Guayaquil, Duran ve Esmeraldas şehirlerinde, güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırılarda 5'i polis 6 kişinin öldüğünü hatırlatan Lasso, ülkede yaratılan şiddet ortamına rağmen halkın barış içinde yaşayabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Ülkede, 1 Kasım'da devriye görevi yapan polis arabalarına, karakollara ve benzin istasyonlarına saldırıda bulunan uyuşturucu çeteleri 5'i polis 6 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Saldırıdan sonra hükümet, 45 günlüğüne 2 kentte olağanüstü hal ilan etmişti.

Saldırıların, hükümet tarafından ulusal cezaevi sisteminde yapılmak istenen reformdan kaynaklandığı değerlendiriliyor.

Ekvador'da en son 30 Nisan'da artan suç oranlarıyla başa çıkmak için ülkenin batısındaki 3 ilde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Ülkede uyuşturucu çeteleri yoğun şekilde faaliyet gösteriyor.

Geçen yılın eylül ayında Guayaquil şehrindeki bir hapishanede çete mensupları arasında yaşanan anlaşmazlık sonrası isyan çıkmış, 119 mahkum hayatını kaybetmişti. Olaydan 2 ay sonrasında aynı hapishanede çıkan kavgada da 68 kişi ölmüştü.

Lasso, hapishanedeki şiddet olaylarının ardından ülke genelinde 60 gün OHAL ilan etmişti.