Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi kırsal kesiminde, tarımda kullanılmak üzere hazır bulundurulan 30 ton değerinde sahte gübre ele geçirildi. Ele geçirilen gübre, Bağlar Belediyesi ekiplerince kamyonlara yüklenerek imha edildi.

HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın Karacadağ bölgesindeki bir mahallede, tarımda kullanılmak üzere hazırlığı yapılan 30 ton sahte gübre ele geçirildi.

Gelen bir ihbarı değerlendiren Bağlar Belediyesi, Bağlar İlçe Tarım Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, 30 ton sahte gübre ele geçirdi. Ürün kalitesini düşürerek, gıda yoluyla çeşitli hastalıklara da neden olduğu öğrenilen sahte gübrenin ele geçirilmesi, çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

e0605fc4-723f-4f11-997a-307108801d17

Uyarı! 2 gün çeşmeden su içmeyin! Uyarı! 2 gün çeşmeden su içmeyin!

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla belediyeye ait araçlara yüklenen sahte gübre, daha sonra imha edildi.

‘Gıda ve toprağımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz’

Olayla ilgili tutanak tutan ekiplerin çalışması sonrasında, sahte gübre olayına karışan şahıslarla ilgili daha sonra adli makamlarca yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.

31eb1a7d-d611-4dc4-af9d-d2a448f55373

Tarım ürünlerine ve ekimin yapıldığı toprağa, ağır tahribat veren sahte gübrenin, çok büyük zararları olduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ”Başarılı bir çalışmaya imza atan belediye ekiplerimizi, İlçe Tarım Müdürlüğümüzü ve jandarma güçlerimizi tebrik ediyorum. Bu iş hem üretim yapana, hem tarımsal alanlara hem de vatandaşlarımıza büyük zarar veriyor. Gıda sağlığı için büyük risk ve tehlike. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Vatandaşlarımız bu tür durumlarda bizimle ve ilgili kurumlarla iletişime geçsin. Çiftçimizin, vatandaşımızın ve tarımsal alanlarımızın zarar görmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

9501f52c-ac82-4a59-8b1e-2d21e27f34da