Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Sebahattin Yıldız, yakıt, elektrik, kırtasiye ve gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışından ötürü, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Yıldız, önlem alınmazsa, 20 yıllık kazanımın heba olma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Ankara İl genelinde 250 kurum, yaklaşık 35 bin özel gereksinimli çocuğa, 3 bin 500 çalışan ve 750 servis aracı ile hizmet verdiklerinin altını çizen Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Sebahattin Yıldız, son dönemlerde akaryakıta gelen zamlarla birlikte maliyetlerin ikiye katlandığını ifade etti.

popular-colorful-anti-stress-touch-toy-dragon-shaped-fidgets-push-pop-it-hands-child

Yıldız, “Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir” dedi.

IMG_3474

Türkiye 23 yıl önceki Türkiye değildir! Türkiye 23 yıl önceki Türkiye değildir!

“Özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binden 500 bine çıktı”

Ankara İl genelinde faaliyet göstermekte olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri olarak AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ettiklerini belirten Yıldız, “Biz Ankara İl genelinde 250 kurum, yaklaşık 35 bin özel gereksinimli çocuğa, 3500 çalışan ve 750 servis aracı ile hizmet vermekteyiz. Türkiye genelinde de 3 bin 150 kurum, 525 bin özel gereksinimli çocuğa, 52 bin çalışan ve 7 bin 500 servis aracı ile hizmet veriyoruz. Geçen yirmi yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hissetmişler ve destek görmüşlerdir. 2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır” diye konuştu.

WhatsApp Image 2022-06-22 at 15.54.4811

“Servis ücretlerimiz karşılanmalı, ücret iyileştirmesi yapılmalı”

Son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığını anımsatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir.

WhatsApp Image 2022-06-22 at 15.54.47 22

Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktadır. İçinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır. Bu tespitler ışığında taleplerimiz; servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesi, ücret iyileştirmelerimizin yapılmasıdır.”